» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Denimi me vdekje

Shko poshtė

Denimi me vdekje

Mesazh nga Vizitor prej Tue 20 Nov 2007, 10:35

A duhet te hyj ne fuqi ligji per denimin me vdekje ne vendin tone?
Cfare te mira do sillte ky ligj per ne, dhe cfare rreziku do paraqiste?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Naki prej Tue 20 Nov 2007, 10:49

Jo kategorikisht jo eshte cenim i madh i te drejtave te njeriut . I vetmi qe mund ti marr njeriut jeten eshte Ai qe e krijoji askush tjeter dhe ne tere boten duhet hequr denimin me vdekje.
te mirat nje shteti dhe vendi ja sjell kultura , arsimi dhe punesimi e jo frikesimi ose marrje jete te nje ose dy apo nje grupi njerzish.
Jam kunder denimit me vdekje

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga GISHTEZA prej Tue 20 Nov 2007, 11:18

kunder saj

firma.................................................................................................................................................................................
.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ GISHTEZA ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12475
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 20 Nov 2007, 16:18

kunder denimit me vdekje
ligji te gjykon per te vuajtur denimin,jo per te privuar prej jetes.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13965
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Kotelja prej Sat 24 Nov 2007, 04:15

Sipas kushtetutes, si akti me i larte i nje shteti, ASKUSH nuk ka te drejte te te privoje nga jeta! KUNDER!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga ejona prej Sat 24 Nov 2007, 20:42

Kotelja shkruajti:Sipas kushtetutes, si akti me i larte i nje shteti, ASKUSH nuk ka te drejte te te privoje nga jeta! KUNDER!
shumė e kjart jam e njė mendimi me ty moter
avatar
ejona

Shteti : Vushtrri
Postime : 11
Kyējet nė forum : 11883
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga bovari prej Sat 24 Nov 2007, 21:06

"""""""Sipas kushtetutes, si akti me i larte i nje shteti, ASKUSH nuk ka te drejte te te privoje nga jeta! KUNDER!""""""


Po duke u bazuar sipas kushtetutes denimi me vdekje nuk duhet te jete por denimi me burg te perjetshem apo me vite heqje lirije qe numeri i ketyre viteve kalon kufijt e jetes qe mund te kete njeriu eshte i pranueshem.
Dmth jo ""hoxh Ali por Ali hoxh" sado qe te debatohet eshte e kote sipas mendimit tim sepse demokraci,veēanerisht ne aspekte te tilla thjesht ndryshon vendin e kryefjales po kuptimin jo!.
Tani ajo qe duhet diskutuar eshte kushtet qe perballen te denuarit qe nuk perputhet me demokracine fundja kushte normale duhet tu kriyohet se per limuzina nuk besoj se do te kerkonin te burgosurit.
Une jam kunder denimit me vdekje por edhe atij burgim tere jeten.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Kotelja prej Sun 25 Nov 2007, 01:21

Bovari ekziston nje dallim i madh midis denimit me vdekje dhe burgimit te perjetshem. Denimi me vdekje eshte privimi nga jeta ne momentin qe personi shpallet fajtor (nuk zgjat shume kjo procedure), ndersa gjate vuajtjes se burgut te perjetshem ka mundesi qe personi te vdese nga vdekja natyrore (sic ishte rasti i ish-presidentit serb Miloshevic ne Hage), qe do te thote se personi mund te vdese ne ditet e para te vuajtjes se denimit. Me sa di une ka shume pak shtete qe e kane akoma ne fuqi ligjin e denimit me vdekje. Turqia, psh si kusht per integrimin ne Unionin Europian e kishte heqjen e denimit me vdekje. Sidoqofte, mendoj se denimi me vdekje duhet te shfuqizohet, burgimi i perjetshem poashtu, edhe pse ai qe mer jete njeriu nuk meriton me pak se kaq!!!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga bovari prej Sun 25 Nov 2007, 15:06

Kotelja sipas mendimit tim nuk egziston shume dallim midis ketyre dy lloj denimesh qe kan te njejtin fund pra i vetmi ndryshim koha qe jeton dhe ku i jeton.Sepse siē dihet sot ne kohen ku jetojme dhe pretendojme se jemi mes vendeve dhe njerezve demokratik po ndodhin skandalet e medha ne burgje.Psh burgjet ne panama,ata te lindjes se mesme ose burgjet ne ballkan veēanerisht te serbise ku shqiptaret hyjn duke ecur dhe ka raste pa arsyetim fare nuk dalin me.Ose ne kine ku siē kam lexuar qe te burgosurve u meren organet pa lejen e tyre apo duke u braktisur ne fatin e zotit pas hekurave.
Se pari ajo qe duhet te ndryshoje eshte menyra e te gjykuarit ku te mos lejohet qe denimi i nje femije qe vjedh nje ēokollate te jete i njejte me skizofrenet qe kryejn akte kriminale apo ata qe kryejne krime me vetedije.
Kjo duhet te rishikohet ne shqiperi sepse denimi eshte veprim ose kohe ku i hiqet lira njeriut qe ai te kuptoje qe ka bere padrejtesi dhe te rifitohet ne shoqeri.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Kotelja prej Tue 27 Nov 2007, 08:44

Pikerisht KOHA eshte dallimi midis burgimit te perjetshem dhe denimit me vdekje. Nje i denuar me vdekje e ka te percaktuar kategorikisht destinacionin e jetes se tij, ndersa nje i burgosur me burgim te perjetshem GJITHMONE ka mundesine e zvogelimit te denimit, duke marre parasysh menyren e kryerjes se aktit penal (fakte te reja dalin ne shesh edhe pas shqiptimit te denimit), faktoret qe e kane shtyre te kryeje kete veper dhe sjelljet e tij ne burg. Kete gje e marin parasysh kudo ne bote, ku ligji ka fuqine e duhur. Por nuk jam as per "komoditet" neper burgje, perndryshe do tu shijonte fort krimineleve. Fakti qe ne Shqiperi ose ne ndonje vend tjeter, ne nje dhome burgu futen minorene bashke me kriminele profesioniste, vrases serik ose terroriste eshte per tu shqetesuar me te vertete! Kjo eshte ne kompetencat e njerezve te caktuar.
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga majlo prej Tue 27 Nov 2007, 16:17

Un Jam PER!!!!!!Normal jo per te gjith, por per nje kategori po!!!!!!!

majlo

Shteti : Tetovė
Postime : 111
Kyējet nė forum : 12000
Regjistruar mė : 07/08/2007
Profesioni : 12112

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga bovari prej Tue 27 Nov 2007, 16:47

Kotelja ajo qe po mundohem te them eshte se me mire eshte denim me vdekje se sa denim i perjetshem pasi denimi jepet pasi te jen shqyrtuar rethanat e kryerjes se aktit dhe mbeshtetjen e provave qe paraqiten.Pra nuk ka mundesi te dali nga burgu kur ka marre nje denim te tille.Por kjo qe thua ti ndodh qe te dali nga burgu po per fat te keq qe persona te tille dalin me falje qe leshojne kolltuqet e larta dhe keto te denuar nuk lirohen per meshire apo duke thene qe eshte me te meta mendore por lirohen qe te bejne detyren e tyre!:
Ndersa mendimi qe kam une eshte qe kush denohet me vdekje duhet te zbatohet ligji dhe jo te lihet me burg te perjetshem pasi ai qe i meret liria per jete i meret edhe e drejta mbi veten e vete dhe si pasoje mund te kaloje ne nje objekt eksperimental.Dhe nese nuk je pjese e noj kanali kriminal nuk ke mbrojtje dhe sigurisht qe do harxhohesh.
Nje gjykim i drejte dhe i pa infektuar nga drejtimet e larta ben te mundur qe denimi me vdekje te mos flitet kaq shume por edhe te gjithe sipas fajit te vuajn denimin dhe nese jep deme materiale dhe jo ne qenie njerezore te rifitohet ne shoqeri!.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Anna prej Sat 29 Dec 2007, 15:39

une kunder denimit me vdekje pse ti privohet jeta dikujt nese aj ka shkelur ligjin ne myren me flagranet ka denime te ndryshme ,heqje lirije por jo ti marresh jeten tjetrit .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Denimi me vdekje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi