Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhemajl Obrija

Go down

Xhemajl Obrija Empty Xhemajl Obrija

Post by Naki Tue 25 Nov 2008, 00:12

Xhemajl Obrija e Shemsi Pasha
Shemsi Pasha, pashė i Mitrovicės kish pasė shkue n'Prekaz me asqer me i ra Drenicės e me kallė at katūnd. Kur vjen n'Prekaz, krenėt, tānė dalin n'mal. Pasha pvetė:
- A ka njčri t'menēėm n'kźtė vźnd?
I thonė pėr Xhemajlin. Ēon e e thrret pasha edhe vjen Xhemajli. E pvetė pashėn:
- Ēka ke ardhė ti Pashė Efendi?
- Kam ardhė me e kallė Drenicėn top prej fundit deri n'krye se po luftojnė kundra asqerit t'mbretit.
- Pashė Efendi, a t'kanė faj asqeri yt me bā diēka keq a ke faj ti? A ti u prīn asqerit a aty ty?
- Une u prīj asqerit edhe ēka t'thom une bājnė se jo ēka t'mė thonė asqeri mue.
- Pra n'kjoftė qi tė ngojnė asqeri ty, une po t'kallxoj kush janė pashallarėt e ktij vźndi. Njā mā i pari ā Ahmet Delija i Prekazit tu kush je ti qi po ia ha t'gjallėt e tinaj. I dyti āsht bajraktari i Klinės Epėrme; i treti āsht Halil Haxhija i Vitakut; i katėrti āsht Aruē Gjinovci i Makėrmalit. Qatyne u shkon mileti pėrmas. Pra, qata mund t'jenė kabahatli e me urdhėn tyne kanė punue tjerėt qi janė si asqert qi punojnė pėr urdhnit tānd. Lźni rahat Drenicėn se s'kanė faj e kapi qita.
Edhe pasha e ngoj. I kapi kėta t'katėr e i ēoi syrgjyn dikū n'Turkķ e Drenicėn e la rahat e s'bāni zullum si e kish pasė mendjen.
 
Si dānte pleqni Xhemajl Obrija
N'Drenicė Xhemajl Obrija i katūndit Obrij, ka kźnė n'zā me dā pleqnķ.
Njiher, n'nahije t'Gillanit, ishin pasė bā dymbėdhet gjaqe edhe nji varrė. Parija e katūndit u mundue me i pajtue po s'ia duelėn m'krye. Ēuen e e thirrėn Mehmet Roshanin e rrethit t'Perzerendit edhe Xhemajl Obrijėn.
Mehmet Roshani shkon e rrīn tue pritė shtatė ditė. U mundue sa kje atje me i pajtue ato gjaqe, po vetėm pėr nja shtatė disi ia duel m'krye edhe ato jo bash mirė. Tjerat gjaqe s'mujti me i pajtue kurrqysh.
Xhemajl Obrija, para se me u nisė, i mbluedh do pleq prej pesė bajraqeve e dikur u nis e shkoi n'nahi t'Gillanit. Kur mbėrrini atje me pleqt e vet, i duel Mehmet Roshani pėrpara e i tha:
- Ku kje Xhemajl Obrija? Qe shtat dit qi po t'pres e ti kėrkū m'u dukė. Une kallapin e preva e me at kallap i pres tullat pej ēamuri e me ato tulla e ēoj shpinė shtat kat, hiē pa pźj.5
- Besa ū jam pej nji vźni kėrsh, pej Obrije, - ia kthej Xhemajli. - Na ēamur nuk marojmė. Mā s'pari i bājmė gati gurt, e qesim pźnin e i renojmė gurt e, qai qi ta qet kryet, i mshojmė ēekiē krés e kshtu e ēoj kullėn dymbėdhet katsh.6
Edhe pėrnjimend, sa ndźj Xhemajl Obrija aty, i pajtoi dymbėdhet gjaqe e nuk la fjalė mbrapa.
 
Si e shkundte dardhėn Xhemajl Obrija
Mustafė Syla shkoi me marrė nji rob s'pari te Haxhi Salihi. Haxhija thirri do burra t'mirė t'katundit edhe Mulla Jupėn e Krekovės. Erdhėn miqtė e me ta ishin edhe Xhemajl Obrija e Lush Mehiqi i Plluzhinės. Bājshin muhabet burrat nėrmjet vedi e Mulla Jupa folke sall me Xhemajlin. Lushi i tha Mulla Jupės:
- Pse po flet sall me Xhemajlin e me ne jo?
- Po flas sall me Xhemajlin se ky po e shkund dardhėn mirė e kadal, e po m'i qet para sall dardhat e sarita e t'dukta, e t'verdhat po i len n'rrem qysh jānė kānė deri sa t'i vjen rźni me u pjekė edhe ato. Me folė me ju tjerėt, po tutna se e shkundni dardhėn me hez e i qitni n'tokė t'verdha e t'sarita, e s'ka kush i han veē n'i hānkshin loptė.


-------------------------------------------


Versioni eshte origjinal nga rugova

Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25624
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum