» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SULEJMAN VOKSHI (1815 - 1890)

Shko poshtė

SULEJMAN VOKSHI (1815 - 1890)

Mesazh nga Naki prej Mon 12 Jan 2009, 23:39

Veprimtar dhe figurė e shquar e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878 ). Hero i Popullit. Lindi nė Gjakovė nga njė familje me tradita kombėtare. Veprimtarinė patriotike e filloi qė nė moshė djaloshare. Lidhja Shqiptare e Prizrenit e gjeti tė pėrgaditur nė tė gjitha drejtimet si luftėtar e udhėheqės i shquar popullor dhe me koncepte tė qarta politike. Ishte njė nga nismėtarėt e themelimit tė saj dhe gjatė veprimtarisė sė Lidhjes njė ndėr udhėheqėsit kryesorė politikė e ushtarakė, anėtar i Komitetit Qendror dhe pėrfaqėsues konsekuent i krahut revolucionar tė saj.
Qeveria e pėrkohshme e Lidhjes e ngarkoi me detyrėn e udhėheqėsit ushtarak tė forcave tė armatosura tė ushtrisė kombėtare tė saj. Ishte edhe kryetar i komisionit tė tė ardhurave dhe tė financave. Ishte drejtues i Degės sė Lidhjes pėr Gjakovėn dhe njė nga organizatorėt e ngjarjeve tė Gjakovės qė shpunė nė vrasjen e marshalit osman Mehmet Ali Pashė Maxharit. Si anėtar i Shtabit ushtarak tė Lidhjes, Sulejman Vokshi ishte njė nga udhėheqėsit e luftėtarėve shqiptarė nė betejat pė mbrojtjen e Plavės e Gucisė, qė shpunė nė shpartallimin e forcave tė Malit tė Zi. Forcat e Lidhjes nėn komandėn e tij brenda njė kohe tė shkurtėr e shtrinė pushtetin popullor-aministrativ e ushtarak tė Lidhjes nė: Shkup, Prishtinė, Lumė, Mitrovicė, Guci, Vushtėrri, Preshevė etj. Nėn drejtimin e tij si kryetar i shtabit tė forcave shqiptare dhe me pjesėmarrjen e tij direkte u zhvillua edhe lufta heroike pėr mbrojtjen e Lidhjes nė Shtimje e Slivovė, kundėr forcave osmane tė Dervish Pashės.
Edhe pas thyerjes sė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Sulejman Vokshi e vazhdoi qėndresėn kundėr pushtuesit osman. U kap me pabesi. Pushteti osman e konsideroi si njė nga udhėheqėsit mė tė rrezikshėm tė Lidhjes, prandaj e denoi me vdekje. Por, para presionit tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare u detyrua ta lirojė pas burgimit.
Sulejman Vokshi radhitet ndėr udhėheqėsit e luftėtarėt konsekuentė tė popullit shqiptar nė luftėn pėr realizimin e sigurimin e unitetit kombėtar e shtetėror. Vdiq nė vitin 1890 nė Gjakovė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi