» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shote Galica

Shko poshtė

Shote Galica

Mesazh nga GISHTEZA prej Thu 30 Aug 2007, 13:13

Gruaja dhe nėna shqiptare, jo pak herė u pėrball me ashpėrsitė e jetės. Mbi tė rėndoi pesha e shekujve tė robėrisė dhe varfėrisė, pesha e kanunit dhe padrejtėsisė, kobi e zia, loti dhe gjaku... Por, pėr asnjė ēast ajo nuk u nėnshtrua para sfidave tė shumta gjatė jetės. Dinjitetin dhe krenarinė e saj nuk e mposhti as robėria shekullore e as goditjet e njėpasnjėshme qė ajo i mori nga ashpėrsitė e jetės sė rėndė e me plot halle. Gruaja dhe nėna shqiptare, nė vend tė parfumeve evropiane, pėrdori barotin, stolitė e saja ishin koburja dhe gjerdani me fishekė, ajo ishte dhe mbeti nė shėrbim tė atdheut. Gruaja shqiptare si nėnė, atdheut i fali nga shtatė ushtarė lirie, i fali nga shtatė zana mali, qė pushtuesit i morėn gjak nė vetull si: Teuta, Donika, Nora, Tringa, Shota..... e deri tek Gjevė Lladrovci e ditėve tė sotme dhe pa dyshim nėnėmadhja, nėnėlokja Zahide Jashari - nėna e Komandantit tonė Legjendar Adem Jashari!

Nėnat tona, gatuan bukėn pėr ēlirimtarėt, thurėn ēorapet qė tė mos ngrijnė ata, i bekuan rrugėt e tyre tė pėrgjakshme, i puthen ata nė ballė duke ua dhanė uratėn nė rrugėt tona tė vėshtira, por tė lavdishme tė lirisė. Ato i vizituan bijtė e tyre nėpėr syrgjynet otomane e kazamatet serbe, duke u thėnė: ”Mbahuni bijtė e mi, mos u ligėshtoni para dushmanit, mbahuni pėr hatėr tė vatanit!”... Ishin kėto fjalėt e nėnave tona, qė na dhanė forcė dhe bėnė qė populli ynė tė triumfoj fuqishėm mbi tmerrin shekullor tė robėrisė, mbi planet asimiluese, mbi planet gjenocidiale qė pushtuesit tanė i zbatuan egėrsisht mbi popullin shqiptar. Nuset e reja i pritėn trimat e tyre me vite tė tėra, nga syrgjynet, nga internimet, nga burgimet... e kujė nuk vunė! Ato fėmijėt nuk i lanė vetėm e shpinėn nuk ua kthyen pėr njė copė dashuri. Jo, ato kėtė nuk e bėnė kurrė, ato u gjakosen krah burrave pėr kėtė tokė tė zhuritur! Ato hynė nė histori me qėndresėn e tyre, ato hynė nė kėngė me bujarinė e tyre, ato u mitizuan pėr besnikėrinė dhe sakrificat e tyre si Rozafa e kalasė prej guri, si Doruntina... E kur bijtė tanė u kthyen tė gjakosur nga lufta, fjala e nėnės ua mikloi plagėt e tyre. Ato nuk lejuan qė loti tė iu shkoj nė faqet e tyre tė ndritura- jo as njė herė!... O zot, po cilat nėna nė botė, janė mė tė sprovuara, mė tė forta, mė bujare se nėnat tona? Ishte nėna dhe gruaja shqiptare ajo, qė i rezistoi tė gjitha kėto dhe nuk u dorėzua. Asaj, dhe vetėm asaj i dedikohen tė gjitha, para sė cilės populli ynė me respektin mė tė madh duhet tė pėrkulet deri nė gjunjėzim - para qėndresės dhe heroizmave tė NĖNĖS Shqiptare!

I gjithė ky respekt pėr nėnat tona, sot pėrcillet nė emrin e nėnės, nė emrin e gruas dhe nė emrin e heroinės sonė kombėtare – SHOTE GALICĖS, ky emėr kaq i madh qė zuri vend po aq tė madhėrishėm e lavdishėm nė historinė tonė kombėtare. Emri Shotė Galica ėshtė emėr nderi e krenarie, ėshtė emėr mburrje e emėr lirie pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė. Ėshtė dashuri pėr atdheun, pasion dhe inspirim i qindra Shotave tė reja qė ranė me pushkė nė dorė rreshtuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ato luftuan pėr ēlirimin e atdheut - ashtu si Shotė Galica dikur, dhe ranė pėr atdhe sa herė e kėrkoi domosdoshmėria e lufta ēlirimtare, ato ranė me emrin e Shote Galicės nė gojė!

Me rastin e tetėdhjetė vjetorit tė vdekjes sė saj

Qerime Shotė Galica e inspiruar nė bėmat e trimėreshave shqiptare e bindur thellė nė tė drejtėn e popullit tonė pėr tė qenė tė lirė e vuri pushkėn krahut dhe pėr 12-tė vjet me radhė nuk u nda nga burri dhe bashkėluftėtari i saj Azem Galica, dhe nga shokėt e tij. Pėr 12-tė vjet me radhė Shote Galica luftoi kundėr pushtuesve serbė, austrohungarezė e bullgar.

Shota e Radishevės, ishte motėr e gjashtė vėllezėrve. Babai i saj Halili, ngase e kishte tė vetmen vajzė, nuk e ndau nga djemtė e tij pėr asnjė ēast. E merrte me vete nėpėr kuvende e ndeja burrash, ku pati fatin tė shohė me sytė e saj trimat e kohės si: Isa Boletinin, Shaqir Smakėn, Kamer Loshin, Nak Berishėn, Azem Bejtėn, Mehmet Deliun, Shak e Ramadan Radishevėn, Halit Bajramin, Xhemė Tėrnavin, Fazli Baranin, Emin Latin - Mehėn, Shaban Mikushnicėn, Bajram Zenė Mehėn e shumė trima tjerė. Nėpėr ato kuvende e ndeja merreshin vendime qė tė kėrciste pushka mbi pushtuesin serb. Aty edhe kėndohej kėnga e binte ēiftelia pėr trimėritė e trimave tanė. Shota i binte mirė ēiftelisė, si edhe ēarkut tė hutės. Kėndonte si zanė mali, sa edhe tė tmerronte me zėrin e kushtrimit:”Ooo, Prite, prite Azem Galicėn, o hejjj”...

Nėpėr ato ndeja e kuvende Shota njohu Azem Galicėn, me tė cilin u martua nė vitin 1915. Ajo nė vend tė rrobave tė nusėrisė, veshi rrobat e burrave, nė vend tė pajės vuri armėn krahut dhe u bė nuse malesh. Nė dasmė tė saj ishin 300 krushq me 300 pushkė krahut, binin tridhjetė lodra pėrnjėherėsh, kėrcenin 300 malėsorė vallen e Kaēakėve tė malit... Shota qė nga ai ēast nuk u nda mė nga Azemi dhe nga bashkėluftėtarėve tė tij. Dhoma e saj nusėrisė u bė Ēiēavica, stolitė e saj ishin gjerdani me fishekė rreth belit. Kjo pra ishte Shota – gruaja shqiptare, qė nuk u lodh e nuk u hamend kurrė para jetės sė vėshtirė tė malit, as para flakės sė barotit, as para rėnies e plagosjes sė luftėtarėve tė lirisė, as para masakrave qė bėnin xhandarėt serbė mbi popullatėn shqiptare. Pėrkundrazi morali dhe forca e saj sa vinte e po shtohej e vetėdijshme se liria e vendit nuk arrihet pa u djegur nė flakėt e luftės! E tillė ishte Shota dhe si e tillė vazhdoi kėto rrugė pa u luhatur, as edhe pas vdekjes sė burrit e shokut tė jetės sė saj Azem Galicės.

Ajo merrte edhe vendime me vete. Kjo ndodhte kur ishte larg Azemit, nė mungesė tė komunikimit pėr shkaqe gjeografike, sidomos kur Azemi ndodhej nė vise tė ndryshme tė Kosovės, pėr ēėshtje organizimi ose edhe nė Shqipėri, pėr ēėshtje armatimi e komunikimi me forcat pėrparimtare e demokratike tė kohės si me Hasan Prishtinėn, Bajram Currin e tė tjerė. Njė hap tė tillė Shota e kishte marrė pėr likuidimin e njė zyrtari tė lartė tė Serbisė. Ajo sė bashku me Mehmet Deliun dhe me dy tre shokė tjerė, kishin hyrė nė zyrė tė eprorit serb, mu nė qendėr tė qytetit tė Mitrovicės!, dhe me dorė tė vet e kishte vrarė atė epror gjakpirės, i cili kishte bėrė sa e sa masakra mbi popullatėn shqiptare qė po pėrpiqej pėr lirinė e vet. Ajo i tha Azemit mė pas: “E vrava Azem! E vrava nė emėr tė nėnave qė i ka lėnė pa djem, nė emėr tė nuseve qė i ka lėnė pa burra, nė emėr tė motrave qė ka lėnė pa vėllezėr, nė emėr tė lirisė sė Kosovės!”... Azemi e shikoj me butėsi e dashuri, duke i thėnė: “ Mirė ke bėrė moj burrnesha e maleve tė Kosovės duke e pėrqafuar dhe duke e uruar pėr aksionin, atė dhe shokėt. Shota, gjatė jetės sė saj prej kaēaku tė malit, ishte ndeshur dhjetėra herė me pushtuesin serb. Ishin dhjetėra beteja ku kishin luftuar me orė tė tėra, nė pozicione tė ndryshme e shumė herė tė pavolitshme e tė pabarabarta nė armatime. Gati nė tė gjitha rastet, luftėtarėt e lirisė kishin dalė fitimtarė, megjithėse edhe kishin pėsuar edhe goditje tė rėnda me humbjen e shokėve. Kjo pėrballje e Lėvizjes sė Kaēakėve tė Kosovės me pushtuesin serb nuk ishte e shkurtėr, prandaj pėr Shotėn, Azemin dhe bashkėluftėtarėt e saj ishin krijuar mite e legjenda: Ishin pėrhapur fjalė se Azem Bejta bashkė me gjokun e tij po fluturonte, ose se kur thėrret Shota: “Oooo, prite, prite Azem Galicėn o heejjj” dėgjohej pėr tej shtatė malesh e kodrash, ose se Shota me njė dorė lufton dhe me tjetrėn i bie ēiftelisė dhe se plumbat e saj kurrė nuk shkonin huq, mandej thoshin se Azemin dhe Shotėn nuk i zė plumbi i shkjaut etj...

Pas vdekjes sė Azemit, Shote Galica u priu luftėtarėve tė lirisė nė sa e sa aksione tė rrepta ballė pėr ballė me armikun. Ajo me zėrin e saj si zanė mali, u fuste tmerrin xhandarėve kur jepte kushtrimin: “Ooo prite, prite Azem Galicėn, o heej”... Shota edhe u plagos nė luftėra, por morali i saj nuk u thye asnjėherė, kėshtu duke u bėrė shembull e krenari pėr ne. Shota nė rolin e nėnės nuk pati rastin qė tė gėzoj ledhatimet e djalit tė saj i cili i vdiq shumė shpejt pas lindjes, pėr shkak tė kushteve tė malit. Mirėpo Shota nuk ndenji indiferent kundrejt kėsaj ndjenje, ajo mori me vete ngado qė shkoi fėmijėt e shokėve tė rėnė pėr liri tė Kosovės. Ajo pėr as njė ēast, ata nuk i la vetėm, duke u bėrė nėnė e dytė e tyre
deri nė ēastet e fundit tė jetės sė saj.

Shote Galica nė fundin e dimrit tė vitit 1926, tė njė dimri tė ashpėr, e lodhur dhe e dėrmuar e me zemėr tė plagosur, shoqėruar nga Mehmet Deliu e me pak shokė tė tjerė, kishin mėsyrė Shqipėrinė, duke e lėnė Kosovėn nėn kthetra tė pushtuesit serb, me shpresėn sė do tė ktheheshin me pranverėn e parė. Ajo u vendos nė katundin Shullaz tė Krujės. Me vete kishte edhe disa fėmijė tė shokėve tė rėnė, fėmijė tė mbetur jetim tė cilėt Shota kishte marrė pėrsipėr t’i rritė dhe t’i edukojė me frymėn atdhetare. Me shpresėn se do tė gjente mbėshtetjen e mbretėrisė sė Ahmet Zogut ajo u zhgėnjye shumė shpejt nga sjelljet e tij mospėrfillėse. Si duket, Shota nuk e kishte tė qartė se kishin ndryshuar rrethanat, se mbreti Zog ishte borxhli ndaj Krajlit tė Serbisė i cili Zogun e kishte strehuar, armatosur dhe kthyer nga hotel Bristoli i Beogradit nė karrigen e mbretit tė Shqipėrisė! Kėshtu duke e rrėzuar tė parėn Qeveri demokratike nė Ballkan - Qeverinė e Fan Nolit! Nė kėto rrethana Krajli i Serbisė, pasi qė kishte dėmtuar rėndė pas 12 vjet lufte Lėvizjen Kaēake tė Kosovės sė bashku me prijėsin e saj, Azemin, kishte kėrkesa shtesė pranė mbretėrisė zogolliane qė tė asgjėsoheshin edhe rrėnjėt e kėsaj lėvizje nė Shqipėri ku Shotė Galica i kishte nėn pėrkujdesje!...

Shote Galica e pėrballur me tmerrin e varfėrisė, rrethuar nga harresa, varfėria, mjerimi dhe inferioriteti i njė regjimi mbretėror zogollian, i shkroi njė letėr mbretėrisė nė fjalė: “ Unė jam Shote Galica- gruaja e Azem Galicės, prijėsit tė Lėvizjes Kaēake tė Kosovės. Gjendem nė katundin Shullaz tė Krujės , kam dhe katėr fėmijė jetim me vete. Janė fėmijėt e luftėtarėve tė vrarė pėr ēlirim tė Kosovės. Jam e shtrėnguar tė ju vė nė dijeni se jam duke vdekur nga uria sė bashku me fėmijėt jetim!”...
Shota, po ndeshej me vdekjen dhe vdekja e saj nė atė moshė kaq tė re, mė shumė pati pėr pasojė moskujdesin njerėzor ndaj saj, ky moskujdes i njė regjimi mbretėror antikombėtar kurorėzoi kushtet e njė vdekje tė parakohshme dhe tė pa natyrshme tė njė gruaje qė quhej Shote Galica e cila kishte vetėm 32 vite!...

Shote Galicėn, shteti shqiptar e shpalli Heroinė tė Popullit, ia ngriti bustin e saj dhe ia rregulloi edhe varrin. Sot nė kohėn e “demokracisė” varri i saj ėshtė nė gjendje tė mjerueshme siē ishte edhe ajo vet nė prag tė vdekjes sė saj nė vitin 1927. Ndėrkaq pėr bustin e saj nuk ka kurrfarė tė dhėnash se ku ėshtė tretur?! Qeveria e Kosovės, si ajo nė nivel qendror, po ashtu edhe kjo nė nivel lokal tė Vushtrrisė, as kanė vrarė mendjen deri me sot nė mėnyrė qė eshtrat e Shote Galicės t’i kthejnė nė vendlindjen e saj, mė nė fund pas 80 vitesh tė prehet edhe ajo e qetė pranė varrit tė Azem Galicės, burrit dhe bashkėluftėtarit tė saj dhe pranė kullės e cila po ashtu mungon edhe sot!
A thua vallė edhe Qeveria e Kosovės, pandėrgjegjshėm po shndėrrohet nė njė Qeveri mospėrfillėse e kaq inferiore, pėr tė mos thėnė zogolliane pėrballė Dėshmorėve dhe Heronjve tanė kombėtarė tė cilėt mbetėn harruar e shkapėrderdhur baltėrave e moēaleve tė hapėsirave tona gjeografike?!

Qerime Halil Radisheva – Shotė Galica vdiq me 1927. Kush vuajti mė shumė se nėnat tona, kush i dha lirisė dhe popullit tonė mė shumė se ato? Kjo pra ishte Shote Galica – gruaja dhe nėna shqiptare tė cilėn me pietet do ta kujtojmė pėrjetė e mot!

Mehmet BISLIMI

firma.................................................................................................................................................................................
.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ GISHTEZA ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12403
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shote Galica

Mesazh nga Adem Berisha prej Sat 01 Sep 2007, 19:47

GISHTZA, qofsh e nderuar dhe shumė tė falem nderit pėr pėrzgjedhjen qė ke bėrė. Vėrtetė forumit i ke dhėnė njė freski me kėtė shkrim pėr heroinen tonė shumė tė ēmuar e cila fatbardhėsisht nuk ėshtė e vetmja sepse shqiptarėt gjithėmonė kanė pasur, kanė dhe do tė kenė SHOTA. Mirėpo, unė do lutesha qe tė mos kemi mė nevojė pėr heroina tė maleve.
avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12126
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shote Galica

Mesazh nga Naki prej Mon 12 Jan 2009, 23:51

Shote Galica (Qerime Galica) ka qenė luftėtare e shquar e ēetave kryengritėse tė kosovės pėr ēlirimin e bashkimin kombėtar tė visive shqiptare dhe pėr njė regjim demokratik nė Shqipėri. Pa pėrfillur terrorin e armikut, luftoi heroikisht pėr 12 vjet me rradhė kundėr pėshtuesve serbė, austrohungarezė e bullgarė. Shote Galica mori pjesė nė mė shumė se 40 aksione tė rėndėsishme kundė armikut. Ajo kundėrshtoi me vendosmėri politikėn e dhunės e tė terrorit tė regjimit shovinist tė Beogradit ndaj popullsisė shqiptare, shpronėsimin e shpėrnguljen e saj dhe kolonizmin sllav tė tretave shqiptare.
Mė 1919 mori pjesė nė Kryengritjen e rravshit tė Dugagjinit, kurse mė1922- 1923 luftoi pėr mbrojtjen e “Zonės neutrale” tė Junikut, e cila shėrbente si bazė pėr kryengritjen e Kosovės e tė Malsisė. Nė korrik 1924 mori pjesė nė mbrojtjen e zonės sė lirė tė Drenicės (“ Arbanisė sė Vogėl”). Nė korrik 1924, pas vdekjes sė tė shoqit Azem Galicės, vazhdoi luftėn nė krye tė ēetės sė tij. Nė luftime dhe nga masakrat e shovinistėve sėrbe humbi 22 anėtrarė tė familjes. Nga fundi i vitit 1926 Shote Galica u vedos nė Shqipėri, ku vdiq nė Fushė- Krujė mė 1927.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shote Galica

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi