» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Naki prej Thu 16 Apr 2009, 06:49

Lukrecie: “Ti Venerė, je e vetmja mbretėreshė e gjėrave tė natyrshme. Pa ty asgjė nuk ngritet nė mbretėrinė e gjallė hyjnore, dhe asgjė nuk bėhet e dashur dhe joshėse. Nėpėr tė gjitha malet dhe detnat, nėpėr tė gjithė lumenjėt e shpejtė, ēerdhet zogjėsh dhe lugina me bar tė shtrirė, ti i dridhė krejt gjoksat me dashuri tė ėmbėl dhe tė gjitha i ēon kah lloji i vet tė vazhdojnė rasėn e tyre me epshin e ndezur. Se nė sythin e pranverės, kur kopeja e ngazėllyer kėrcen nėpėr kullosa tė blegruara, e lumenjėt e rrėpirtė buqisin, dhe gjithēka gėzueshėm niset pas teje, tė xhindosur nga magjia.

Niēe nė kėtė mėnyrė i shpreh dashurisė lavdi: Dans le véritable amour c’est l’āme qui enveloppe le corps ( Nė dashurinė e vėrtetė shpirti e mbėshtjellė trupin).

Platoni: “Kė dashuria nuk e prekė, ai ecėn nėpėr errėsirė”.

Santajani: “Gjithēka ideale e ka bazėn nė natyrė; krejt nga natyra shndėrrohet nė ideal. Dashuria mos t’i turpėrohet prejardhjes sė saj, e epshi le tė heshtė, po qe se nuk ngritet nė besnikri dashurore.”

Laplas: “Gjithēka duhet tė vdes, vetėm dashuria i largohet vdekjes. Me lindje ajo i kapėrcen varret dhe greminėn e vdekjes. Sesa e shkurtė duket ajo kur vijnė dėshprimet e hidhura, e sa e madhėrishme ėshtė nga kėndėvėshtrimi i gjithė botės! Pėrfundimisht, sesi ajo shpėton njė pjesė tonėn nga shkatėrrimi e prapė brengosshėm ruan jetėn tonė nė rinin dhe fuqinė e fėmijės sonė!
Pasuria jonė ėshtė vetėm lodhje, e jeta jonė ėshtė vetėm zjarr qė shuhet. Por, dashuria e ngroh zemrėn me ngushllim tė pashprehur, dhe atė mė shumė kur tė ipet, sesa kur tė merret. Krejt tjerat janė hiēėsi. Pėr kėtė arsye le ta ruajm dashurinė!

Burger: “Ju, o tė ditur, qė keni njohuri tė gjėra e tė thella, qė nėpėrmejt njė meditimi tė gjatė dini, kur dhe si gjithēka ēiftohet nė natyrė, dini psenė e gjithė kėtyre dashurive, tė gjithė kėtyre bashkimeve seksuale; ju o tė urtė tė shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni nė mendjen tuaj tė mprehtė dhe thomėni ku, kur dhe si mė ndodhi tė dashuroj, pse dashurova?”

Konfucie: “Pa dashuri nuk do tė ketė kurrfarė marrėdhėnie personale, pa respekt nuk do tė ketė kurrfarė marrėdhėnie tė ndershme. Kėshtu dashuria dhe respekti janė themele tė sundimit.

Spinoza: “Amor est titillatio, concomitante idea causae externae” – “Dashuria ėshtė ngacmim, e shoqėruar me idenė e njė shkaku tė jashtėm”.

Shakespeare: “Who ever lovd, that lovd not at first sight?”- “Kush ka dashuruar ndonjėherė, po qe se nuk ėshtė dashuruar nė shikim tė parė?”

Shopenhauer: “Ēdo dashuri, sado qiellore qė tė duket, nė tė vėrtetė i ka rrėnjėt nė instiktin seksual, madje ėshtė pėrherė e pėr tė gjithė njė shtytje vendimtare seksuale, e veēant dhe e pėrcaktuar nė mėnyrė tė pėrafėrt, e individualizuar nė kuptimin mė tė rreptė.”

Osho: “Dashuria dhe meditimi ėshtė parolla ime. Dashuroni dhe meditoni. Meditoni dhe dashuroni.”

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 16 Apr 2009, 16:34

Ai qe s'di asgje, nuk dashuron asgje. Ai qe s'mund te beje asgj, nuk kupton asgje.
Ai qe nuk kupton asgje eshte i pavlefshem. Por ai qe kupton, ai edhe dashuron, edhe shikon...
Sa me shume njohje te jete grumbulluar per nje gje, aq me e madhe eshte dashuria... Kushdo qe imagjionon se te gjitha frutat piqen ne te njejten kohe me luleshtrydhet nuk di asgje per vreshtat

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17619
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 16 Apr 2009, 16:48

ai qe nuk di cka eshte dashuria,nuk i kupton as afarizmat love
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13962
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga blina prej Thu 16 Apr 2009, 19:16

Dashurija eshte nje det qe ēdo kush mund te zhytet, por ai qe sdi not mund dhe te mbytet.

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11600
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Tue 05 May 2009, 10:22

Atje ku ka me shume dashuri, ate eshte dhe dhembja me e madhe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Tue 05 May 2009, 10:48

Kush ndalet te mendohet per dashuri, nuk dashuron me.

Idet e medha nuk lindin nga truri, por nga mendja.

Zot kur te vdes ruaj ne qetesine tende vetem nje fjale per mua: "Kam dashuruar"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Fri 08 May 2009, 22:55

Ne fillim te dashurise dashnoret flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte ne fund, flasin per te kaluaren.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Dita prej Sat 09 May 2009, 03:10

Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.

firma.................................................................................................................................................................................
(Æ`·.øø.·“Æ`·.øø.- www.nasergashi.com -.øø.·“Æ`·.øø.·“Æ)


avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10808
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Dita prej Sat 09 May 2009, 03:13

Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.

firma.................................................................................................................................................................................
(Æ`·.øø.·“Æ`·.øø.- www.nasergashi.com -.øø.·“Æ`·.øø.·“Æ)


avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10808
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Sat 30 May 2009, 23:47

Dashuria sheh permes syzeve magjike, te cilat bakrin e shenderrojne ne ar, varferine ne pasuri e guralecet ne margaritar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Unike prej Sun 31 May 2009, 10:04

-DASHURIA eshte dicka tjeter nje ender sa bota e vjeter .
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10763
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Unike prej Sun 31 May 2009, 10:04

-Me keq ne jete eshte te jeshe asgje ne syte e asaj qe per ty eshte gjithcka .
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10763
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Unike prej Sun 31 May 2009, 10:08

-Dashuria nuk vdes ateher kur duam ne .
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10763
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Unike prej Sun 31 May 2009, 10:09

-Dashuria e rejshme bjen hidherime e jo lumturime .
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10763
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Jun 2009, 08:39

Nese dikush te sheh me lot ne sy,duaje sepse ka frike mos te humbet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Vizitor prej Sat 06 Jun 2009, 21:08

Dashuria eshte me e vjetra, me e reja, e vetmja ngjarje boterore

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 06 Jun 2009, 23:13

Dashura e lete per at thene por e rende per ta kuptuar

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Aristogata prej Tue 09 Jun 2009, 20:59

dashuria eshte vuajtje e embel

avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10696
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Aristogata prej Tue 09 Jun 2009, 21:01

dashuria eshte parajsa ku dashurohen demonet dhe ferri ku vuajn engjejt
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10696
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga memaliaj prej Mon 03 Aug 2009, 13:37

blina shkruajti:Dashurija eshte nje det qe ēdo kush mund te zhytet, por ai qe sdi not mund dhe te mbytet.
blina ti ke then me te bukuren deri tani.
i ke rene pikes lal.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12215
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Unike prej Thu 06 Aug 2009, 13:04

Ata qe jetojne nga dashuria, jetojne nga perjetesia
avatar
Unike

Shteti : Mitrovice
Postime : 326
Kyējet nė forum : 10763
Regjistruar mė : 19/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:05

Aty ku shkojne syte vullnetarisht, atje shkon edhe zemra, as kembet nuk
vonojne per t“iu bashkangjitur. (Carlo Dossi)

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:07

Dashuria eshte dobesia me fisnike e shpirtit.

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:07

Dashuria shikon jo me sy, por me shpirt

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:22

Gjithēka duhet tė vdes, vetėm dashuria i largohet vdekjes. Me lindje ajo i kapėrcen varret dhe greminėn e vdekjes. Sesa e shkurtė duket ajo kur vijnė dėshprimet e hidhura, e sa e madhėrishme ėshtė nga kėndėvėshtrimi i gjithė botės! Pėrfundimisht, sesi ajo shpėton njė pjesė tonėn nga shkatėrrimi e prapė brengosshėm ruan jetėn tonė nė rinin dhe fuqinė e fėmijės sonė!
Pasuria jonė ėshtė vetėm lodhje, e jeta jonė ėshtė vetėm zjarr qė shuhet. Por, dashuria e ngroh zemrėn me ngushllim tė pashprehur, dhe atė mė shumė kur tė ipet, sesa kur tė merret. Krejt tjerat janė hiēėsi. Pėr kėtė arsye le ta ruajm dashurinė!

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:25

“Ju, o tė ditur, qė keni njohuri tė gjėra e tė thella, qė nėpėrmejt njė meditimi tė gjatė dini, kur dhe si gjithēka ēiftohet nė natyrė, dini psenė e gjithė kėtyre dashurive, tė gjithė kėtyre bashkimeve seksuale; ju o tė urtė tė shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni nė mendjen tuaj tė mprehtė dhe thomėni ku, kur dhe si mė ndodhi tė dashuroj, pse dashurova?”

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 06 Aug 2009, 13:26

“Ēdo dashuri, sado qiellore qė tė duket, nė tė vėrtetė i ka rrėnjėt nė instiktin seksual, madje ėshtė pėrherė e pėr tė gjithė njė shtytje vendimtare seksuale, e veēant dhe e pėrcaktuar nė mėnyrė tė pėrafėrt, e individualizuar nė kuptimin mė tė rreptė.”

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11611
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Drini prej Sat 08 Aug 2009, 18:17

Nese dashuria eshte me keste, vaj halli per ate qe e paguan...
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11843
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Drini prej Sat 08 Aug 2009, 18:18

Nese dashuria eshte interes, ekonomistet qenke ne avantazh...
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11843
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Drini prej Sat 08 Aug 2009, 18:19

Te vdeseesh per dashurine, eshte njesoj sikur te vdesesh per te drejten gjenerale te nje populli....
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11843
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Aristogata prej Sat 17 Oct 2009, 15:09

dashuria vret me plumba te argjend

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10696
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga anea prej Thu 04 Mar 2010, 14:35

Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9339
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dashuria

Mesazh nga kron kroni prej Mon 17 Feb 2014, 21:08

Rrezon@ shkruajti:Aty ku shkojne syte vullnetarisht, atje shkon edhe zemra, as kembet nuk
vonojne per t“iu bashkangjitur. (Carlo Dossi)
dashuria eshte e pavdekshme deri sa vazhdon kur, kur te pushon  shendrrohet ne urrejtje.

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dshuria

Mesazh nga kron kroni prej Sun 09 Mar 2014, 11:53

Rrezon@ shkruajti:Dashuria shikon jo me sy, por me shpirt
dashuria fillon me nje karamele dhe mbaron me nje gote vere!!!!!

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga kron kroni prej Sun 09 Mar 2014, 11:54

Dashuria eshte e verber, te meson te ecesh ne erresirė

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga kron kroni prej Sun 09 Mar 2014, 11:57

Dashuria eshte e domosdoshme,domosdoshmeria e saj eshte vuajtja per t`į gjetur ate -partnerin si armik i domosdoshem!!!!!

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.

Mesazh nga kron kroni prej Sun 09 Mar 2014, 12:01

anea shkruajti:Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.
dashuria pa lajka,eshte dashuria e diellit qe ndalon retė rrotulluse per ta erresue ate...

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga kron kroni prej Wed 09 Apr 2014, 18:02

Kush nuk eshte djegė nga zjarri i dashuris,nuk beson dote ne fuqin e saj perveluese----

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga kron kroni prej Wed 09 Apr 2014, 18:04

Dashuria koprrace eshte dashuri e zbehur ne mbrendesin e saj...

kron kroni

Shteti : bllaca
Postime : 20
Kyējet nė forum : 4859
Regjistruar mė : 17/02/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Katilja prej Fri 18 Apr 2014, 20:39

DashuriaTe dashurosh do te thote te luftosh pareshtur me mijera pengesa brenda dhe perreth nesh     {Anuj}

Dashuria e vertete sic dihet,nuk njeh meshire     {Balzak}

Dashuria koprace nuk mund te jete kurre e vertete     {Balzak}

Dashuria eshte pasioni i vetem e cila nuk duron as te kaluaren,as te ardhshmen      {Balzak}

Ata qe dashurojne ose nuk dyshojne per asgje,ose dyshojne per te gjitha       {Balzak}

Dashuria,si edhe nami i mire . po te humbasesh nje here, nuk kthehet me mbrapsht     {Ben}

Dashuria eshte Tirani i embel, sepse i dashuruari i duron sfilitjet e saj vullnetarisht       {Bon}

Tortura e pritjes - helm per te dashuruarit       {Buas}
Edhe te dashurosh,edhe te jesh i urte nuk eshte e mundur     {Bekon}

Dhe per dashurine,te thelle besnike , nuk kane asnje vlere hiret e bukurise     {Verharn}

Dashuria eshte pelhure natyrore  e qendisur nga perfytyrimi    {Volter}

Gjthcka qe nuk eshte sperkatur me dashuri,mbetet e shplare     {Hauptman}

Te dashurosh do te thote te pushosh te beri krahasime        {Grasse

Nuk ka dashuri te shemtuar,sic nuk ka burg te bukur       {Grengor}

Dashuria shpesh ia merr mendte atij qe ka dhei jep atij qe nuk ka    {Didro}

Dashuria e vertete na ben gjithnje me te mire ,pavaresisht nga gruaja qe na dhuron ate    {Dyma-biri}

Dashuria pa respektin nuk mund  te shkoje as larg ,as te ngrihet lart       {Dyma-biri}

Dashuria te detyron te besosh pikerisht ate,per te cilen duhet dyshuar me teper     {Zherald}

Kur ngre zerin krenaria do te thote se dashuria hesht    {Zherfo}

Ku ka dashuri,ka edhe lote      {Ihare Sajkaku}
Kur te dashurojne nuk dyshon per asgje.Kur dashuron vete dyshon per te gjitha     {Kolet}

Mjere ai qe ne periudhen fillestare te dashurise nuk beson se kjo dashuri do te jete e perjetshme   {Konstan}

Kush nuk ka trokitur ne zemer, me kot i bie deres      {Lope de Vega}

Ne qoftese se ti dashuron pa shkaktuar ndenje te dyanshme ,domethene,ne qoftese se dashurise tende si dashuri nuk i pergjigjen me dashuri,ne qoftese se ti me veprimin tend jetesor,ne cilesine e njeriut te dashuruar,nuk e ben veten njeri te dashuruar,atehere dashuria jote e pafuqishme,ajo eshte fatkeqesi        {Karl Marks}

Dashuria eshte si lufta: Ajo lind shpejt por eshte shume e veshtire te ndalohet       {Menken}

Lum kush i ka shpetuar zjarrit te dashurise,fle rehat naten dhe i gezohet dites     {Mickievic}

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen. Ne fund- per te kaluaren     {Morua}

Dashuria - me e shijshmja,
m'e rralla gjelle ne bote.
Duel pa gjak. Hare e gezim
me lart ngrihet se cdo art             {Nerval}
Te dashurosh dhe te ruash ne te njejten kohe edhe urtesine eshte e pamundur,mbase edhe per vete perendine       {Publil Sir}

Plagen e dashurise mund ta sheroje vetem ai qe e beri          {Publil Sir}

Dashuria zmadhon,kjo eshte fuqia dhe dobesia e saj,burim i iluzioneve dhe i zhgenjimeve te saj   {Anri Renje}

Dashuria eshte pasioni i vetem qe paguan me monedhen e saj      {Stendal}

Degjo: nuk ka
si takimet qe i pret me padurim       {Shekspir}

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: AFORIZMA PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi