» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nje legjende interneti per prejardhjen e emrit Shqiptar

Shko poshtė

Nje legjende interneti per prejardhjen e emrit Shqiptar

Mesazh nga Vizitor prej Tue 02 Jun 2009, 10:19

Njė legjendė interneti pėr prejardhjen e emrit Shqiptar

"Shqiptar", qė e kam gjetur nė njė forum nė internet me autore italiane. Sigurisht qė ėshtė njė pėrrallė e bukur, por a nuk ėshtė e vėrtetė qė tė gjithėve na pėlqejnė nga pak pėrrallat?
Njė i ri kishte dalė pėr gjah nė male dhe njė Shqiponjė qė vinte rrotull mbi kokėn e tij, ndali nė njė shkrep shkėmbor. Kjo shqiponjė ishte jashtėzakonisht e bukur dhe kishte mbėrthyer pėr sqepi njė gjarpėr. Pas pak, shqiponja u ngrit sėrish fluturimthi nga kreshta dhe u drejtua pėr andej nga kishte folenė.
Djaloshi u mbėrthye nėpėr shkėmbinj, dhe u ngjit lart deri nė majėn e shkėmbit ku ndodhej foleja e shqiponjės. Aty pa tė voglin e shqiponjės duke luajtur me gjarprin e ngordhur. Por gjarpri nuk kishte ngordhur ende nė tė vėrtetė…Nė njė moment ai lėvizi me shpejtėsi trupin duke nxjerrė dhėmbėt e vegjėl, gati pėr tė injektuar nė trupin e shqiponjės, helmin e vet tė tmerrshėm…
Me shpejtėsi dhe guxim, djaloshi nxori harkun dhe shigjetėn, qėlloi mbi gjarprin dhe e vrau atė. Pastaj mori shqiponjėn e vogėl dhe u drejtua rrugės sė kthimit nė shtėpi…
Papritur djali gjuetar ndjeu mbi kokė njė rrahje kėrcėnuese krahėsh dhe njė hije e madhe e zezė e mbuloi. Ishte shqiponja nėnė qė qėndroi pėrballė tij...
- Pėrse e rrėmbeve tim bir? - klithi rėndė Shqiponja.
- I vogli tani ėshtė imi, sepse e shpėtova nga gjarpri qė ti ende nuk e kishe vrarė, - iu pėrgjigj djali
- Mė kthe djalin tim, - gjėmoi shpendi i madh, - dhe nė kėmbim unė do tė tė jap mprehtėsinė e syve dhe forcėn e krahėve tė mi. Ti do tė bėhesh i pamposhtur dhe do tė njihesh nėn emrin tim…"
Pakti u pranua. Djali i ri dorėzoi shqiponjėn e vogėl. Kjo e fundit u rrit dhe fluturon gjithmonė mbi kokėn e djalit, pranė tij. Ai u bė njė burrė i madh i fortė qė luftonte bishat e egra dhe armiqtė e atyre anėve.
Gjatė gjithė kėtyre pėrpjekjeve tė tij, Shqiponja besnike e shihte dhe e udhėhiqte nga lart. Tė mahnitur nga kjo bashkėjetesė e pazakontė e gjuetarit tė njohur me shpendin e bukur, njerėzit nisėn ta quanin atė djalė dhe pasardhėsit e tij, "Shqiptar", qė do tė thotė Bir i Shqiponjės dhe mbretėrinė e tij, Shqipėri, ose Toka e Shqiponjave.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi