» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mitet Iliro-Shqiptare

Shko poshtė

Mitet Iliro-Shqiptare

Mesazh nga Naki prej Thu 13 May 2010, 02:56

Mitet Ilire-Shqipetare jane shume me te hershme dhe mijra vjet me pare se sa te cfaqeshin Greket ne ishujt e shkrete te jugut te Ballkanit. Mitet Ilire-Shqipetare zene fille afersisht 10 mije vjet me pare qe ne kohen e Pellazgve, te parve tane ne vendet tona Ilire-Shqipetare. Dhe ato mite thirren qe prej atyre kohve me emrat ZANA, ORE, SHTOJZOVALLE...ku kane simbolizuar figuren e perkryer te pamjes femrore te cilat me aftesite e tyre te mbinatyrshme kane ndaluar katastrofa natyrore, stuhi, rrufe, ose kane goditur elemente negative si luftetare barbare apo ushtri barbare qe sulmonin njerz te pafaj...ku ata barbare i kane ngrire ne gure, apo dru etj.
Zanat u kane ardhur ne ndihme njerzve, luftetarve qe mbronin nje popull te sulmuar nga dikush tjeter ku atyre luftetarve u kane dhene fuqi te jashtzakonshme te cilet jane bere te pavdekshem ku kane fituar cdo beteje...
Zanat ate fuqi ua kane dhene atyre nepermjet qumshtit te gjirit apo dhe me forma te tjera...
Per kete flasin legjendat tona gojore dhe tashme te shkruara ne visaret e kombit...per Gjeto Basho Muja nje Kreshnik i mitologjise Iliro-Shqipetare i cili ne kontakt me Zanat mori fuqi te jashtzakonshme prej qumshtit te gjirit te tyre te cilat ja dhane si shperblim pasi e gjeten duke u perkundur djepat e femijeve te Zanave ne bjeshke kur ato nuk gjendeshin aty...etj...
Pra te kthehemi dhe nje here tek qellimi i ksaj teme:
Aspak per te sulmuar histori te askujt, as mendime te askujt, por se pari te vlersojme historine tone ILIRE-SHQIPETARE duke folur per mitet tona si dhe per ato vlera qe i kemi tashme te njohura si visare te Kombit...ku duhet ti kujtojme me rrespekt dhe ti nderojme ato vlera duke mos lejuar qe te na i neperkembim te tjeret dhe as te mos na i vjedhim me fallsitete te tyre!
E aq sa ka mundesi gjithseicili te sjedhe ne kete teme ate qe ka ndigjuar nga gojdhenat, nga leximet apo studimet e tij, etj...
Pra te bashkbisedojme ne kete udhe sic ka thene i madhi Gjergj Fishta:
"Zoti ne qiell e na ne Toke,
Me te tane vllazen e shoke,
Por gjithseicili ne cak te vet!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mitet Iliro-Shqiptare

Mesazh nga Naki prej Thu 13 May 2010, 03:01

Perendesha e bukurise qe e quajne Greke, ajo eshte nje simbol i bukurise se Zanave qe me emrin AFRO-DITE qe do te thote Afrohu o bukuri qe shkelqen si drita e dites...ne plot kuptimin e saj... Eshte nje shprehje dashurie per te pare te bukuren ate qe nuk arrijme ta shohim nga afer qe persenifikohet vetem ne figuren e ZANAVE dhe Iliret e Jugut e perdoren ne mije vjecaret si nje simbol lavderimi ndaj se bukures, ndaj femres duke e krahasuar me ZANAT mitologjike ILIRE... Me vone emri AFRODITE u huazua nga Grekrit deri ne nje pervetsim total ku e mbajten si perendeshe te bukurise ne sallonet mbreterore duke e quajtur me vone si mit te tyre

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi