» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ilirėt autoktonė, sllavėt ardhacakė, bullgarėt janė maqedonas

Shko poshtė

Ilirėt autoktonė, sllavėt ardhacakė, bullgarėt janė maqedonas

Mesazh nga Naki prej Thu 07 Jul 2011, 20:21

Libri i shkruar nga Robert d“Angely, me titullin “L’Enigme” (Enigma), shpjegon qartė ardhjen e sllavėve tė jugut nė trojet shqiptare. Arritja e tyre nga “pėrtej Danubit” ka filluar nė shekullin e gjashtė, thuhet nė libėr.Aty shkruan se sllavėt kishin pranuar tė bėhen pjesė e Kishės Katolike, shpjegon libri i shėnuar nga Papa Gjoni i Katėrt (1640-1642), ndėrsa periudha e dytė e asimilimit tė sllavėve kishte filluar diku nė vitin 1879. Sot, shkruan mė tej ky libėr, pjesė e popullit nga Kroacia janė sllavė, tė cilėt kanė marrė besimin katolik, ndėrsa pjesa tjetėr janė ilirė, tė cilėt ishin vendės qė para erės sė re.Mbi historinė e Maqedonisė shpjegohet se nė kėtė vend jetonin shumė popuj, ku njė pjesė e popullit maqedonas u shpėrngul pėr nė Bullgari, ēka do tė thotė se pjesa mė e madhe e bullgarėve janė popull maqedonas.Duke u bazuar nė kėtė libėr, Maqedonia ishte e pėrbėrė nga ilirėt, tė cilėt ishin dominues nė kėtė pjesė. Edhe mbi Aleksandėrin e Madh libri shkencor i kėtij autori shkruan se ai ishte shqiptar dhe fliste gjuhėn shqipe, edhe pse ai ishte “helen”. Nėna e tij ishte nga Epiri dhe ėshtė e faktuar se gjatė Lojėrave Olimpike nė Greqi ajo fliste gjuhėn shqipe.Pushtimi i Car Dushanit i trojeve shqiptare atėbotė nuk ishte i vėshtirė, ngase Perandoria Bizantine ishte e lodhur dhe e pėrēarė, gjė qė i mundėsoi atij tė pushtojė kėto troje. Qė nga ajo kohė, vendet e pushtuara me dhunė nga Car Dushani ishin tė banuara me popull serb, andaj edhe sot njė pjesė e tyre jetojnė nė Kosovė dhe Shqipėri.Sot Serbia bazohet nė ato pushtime, duke menduar se ajo mund tė ketė atė “Serbinė e vjetėr”, por qė nuk shikon se Serbia nuk kishte ekzistuar ndonjėherė nė trojet shqiptare, pėrveē gjatė periudhės sė Car Dushanit.Njė ideologji tė tillė e kishte edhe Sllobodan Millosheviqi, pėr tė krijuar njė Serbi tė Madhe sikur dikur Car Dushani.Asokohe, pas vdekjes sė Car Dushanit, serbėt kishin filluar tė humbasin pjesė tė pushtuara me dhunė, andaj Serbia filloi prapė tė mbledh rrėnjėt rreth lumit Danub.Megjithėkėtė, Car Dushanit iu mundėsua qė 10 vjet para vdekjes se tij, nė vitin 1345, tė krijojė Perandorine Serbo-Greke.Duke vazhduar qė nga ajo kohė e deri nė vitin 1920, “Serbia e vjetėr ” kishte njė delegacion tė saj qė merrte pjesė nėpėr mbretėritė e ndryshme tė botės. Herėn e fundit ky delegacion u ftua ne Francė, nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Paqes.Zhurnal e ka pėrkthyer kėtė artikull nga gjuha frėnge dhe pjesėrisht ėshtė marrė nga comeze.net.Ja edhe linku ku mund tė lexohen pjesė origjinale nga libri: http://www.priceminister.com/offer/buy/71878154/Angely-Robert-D-L-enigme---N-3---Des-Etrusques-A-L-empire-Byzantin-Livre.html

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi