» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Francezi, Jean-Marie Loret, djali i Hitlerit !

Shko poshtė

Francezi, Jean-Marie Loret, djali i Hitlerit !

Mesazh nga Naki prej Fri 23 Mar 2012, 20:58


Sipas ‘LePoint’, dėshmitė e mbledhura nga Jean-Marie Loret duket se i mbėshtesin pretendimet e francezit. Njė studim i bėrė nga Universiteti nė Heidelberg sugjeron se Hitleri dhe Loret kanė grup tė njėjtė tė gjakut. Njė studim tjetėr ndėrkaq dėshmon se edhe dorėshkrimet e kėtyre tė dyve janė tė ngjashme
Francezi, Jean-Marie Loret, qysh para 30 vjetėsh pohonte se babai i tij biologjik ishte diktatori gjerman, Adolf Hitler. Mirėpo, ai nuk mundi ta dėshmonte kėtė gjė deri para vdekjes, shkruan gazeta ‘The Huffington Post’.
"Unė jam djali i Hitlerit”, i kishte thėnė Jean-Marie Loret avokatit parisien Francois Gibault, nė vitin 1979.
Javėn e kaluar, revista franceze ‘LePoint’ publikoi njė artikull tė korrigjuar pėr rrėfimin e mahnitshėm tė Loret.
Sipas ‘LePoint’, Adolf Hitler e kishte takuar nėnėn e Loret, 16-vjeēaren Charlotte Lobjoie nė Francė, nė vitin 1917, ku po qėndronte gjatė pushimit nga fronti gjerman nė Picardy.
Nė libėr Lobjoie kujton takimet me ushtarin gjerman, nė kohėn kur ajo, bashkė me disa gra tė tjera, po e kositnin barin e thatė tė arave.
"Ai mbante me vete njėfarė kartoni, dhe dukej sikur po pikturonte. Ushtari iu dukej interesant tė gjitha grave, dhe ato donin tė dinin se ē’po vizatonte. Mė zgjodhėn mua qė t’i afrohesha”, citohet ajo nė libėr.
Mirėpo, me sa duket, njė natė ēifti i hyri punės pak mė thellė dhe, si rrjedhojė, nė mars tė vitit 1918 lind Jean-Marie. Djaloshi mė vonė u adoptua, ndėrkaq e ėma e zbuloi identitetin e babait tė tij vetėm pak ditė para se tė vdiste, nė fillimvitet e 50’a.
Ajo nė libėr tregon edhe pėr atė se si janė zhvilluar marrėdhėniet me Hitlerin, i cili e shėtiste gjatė nėpėr shėtitore, edhe pse – siē e pranon Lobjoie - nuk kanė pasur ndonjė temė tė caktuar bisede, ngase nuk dinte gjermanisht.
Ndėrkohė, menjėherė pas vdekjes sė nėnės, nė tavanin e shtėpisė sė tij Loret ka gjetur disa fotografi, tė cilat supozon se janė tė nėnshkruara nga Hitleri.
Lidhur me tė gjitha pėrvojat e tij jetėsore, ai pastaj e ka shkruar librin me titull “Emri i Babait Tėnd Ishte Hitler”.
Sipas ‘LePoint’, dėshmitė e mbledhura nga Jean-Marie Loret duket se i mbėshtesin pretendimet e francezit. Njė studim i bėrė nga Universiteti nė Heidelberg sugjeron se Hitleri dhe Loret kanė grup tė njėjtė tė gjakut. Njė studim tjetėr ndėrkaq dėshmon se edhe dorėshkrimet e kėtyre tė dyve janė tė ngjashme.
Sipas gazetės britanike ‘The Telegraph’, libri i Jean-Marie Loret, “Your Father's Name Ėas Hitler”, do tė ripublikohet me qėllim qė nė tė inkorporohen dėshmitė dhe pohimet e tij.
Pėrndryshe, diktator fashist gjerman, Adolf Hitler, erdhi nė pushtet nė vitin 1933. Ai e udhėhoqi Gjermaninė deri nė vitin 1945, pėrfshirė kėtu gjithė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore, si pasojė e sė cilės humbėn jetėn me miliona njerėz.
Gjatė kohės sė Luftės sė Parė Botėrore, Hitleri ishte tetar nė ushtrinė gjermane, kur edhe luftoi nėpėr hendeqet franceze. Nė vitin 1945, pak para se tė bėnte vetėvrasje, Hitleri u martua me Eva Braun. Ēifti nuk pati asnjė fėmijė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi