» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pula ėshtė krijuar para vezės !

Shko poshtė

Pula ėshtė krijuar para vezės !

Mesazh nga Naki prej Sat 21 Apr 2012, 00:30

Kush ka ardhur e para, pula apo veza? Kjo ėshtė enigma qė prej shekujsh ka munduar njerėzit pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė saktė e pėrfundimtare. Kėsaj pyetjeje njė grup shkencėtarėsh anglezė duket se i kanė dhėnė zgjidhje, njoftojnė mediet.
Ata kanė hulumtuar mbi proceset qė ēojnė nė kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e lėvozhgės sė vezės. Kolin Friman dhe kolegėt e tij tė Universitetit tė “Warwick” dhe “Sheffield” kanė zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme nė vezoret e pulės, ėshtė pėrgjegjėse pėr pėrpunimin e karbonat kalciumit nė kristalecalciti, substancė qė pėrbėn pjesėn mė tė fortė tė lėvozhgės.
Shkencėtarėt kanė zbuluar gjithashtu se nė mungesė tė kėsaj proteine, lėvozhga nuk ngurtėsohet dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė strehojė njė zog. Pra, sipas shkencėtarėve, pula, ose mė mirė proteina OC-17, ėshtė krijuar para vezės.
Burimi /zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19259
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi