» Cila ėshtė miqėsia sot?
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Geri (7161)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
lolita (6766)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Annika (6751)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Voglushja (4385)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Interesant (4173)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Arjana (3724)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
albi (3377)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 
Adisa (3282)
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_lcap LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Voting_bar LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Vote_rcap 


LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES

Shko poshtė

 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Empty LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES

Mesazh nga Naki prej Mon 28 May 2012, 20:41


Neni 1
Fillimin e orarit te punes e cakton vet Maliqi. Rregullorja e ligjit parasheh qe fillimi i orarit te mos jete para ores 10:00 te mengjesit.

Neni 2
Te ardhurat personale i cakton vete punetori, ne marreveshje me anetaret e shtepise.

Neni 3
Para fillimit te punes punetoreve iu jepet diēka per disponim si psh: birre te ftoht, sanduiē, verė apo konjak, dhe kuptohet te gjitha keto ne llogari te ndermarrjes.

Neni 4
Ne pune lejohet qe te kendohet. Nese ndonjeri prej puntoreve fillon te kendoje, puntoret e tjere jane te detyruar qe te nderpresin punen dhe t'i bashkangjiten kenges.

Neni 5
Ne qofte se ndonjerin punetor e ze gjumi ne pune, te tjeret jane te detyruar qe ne qetesi te plote ta leshojne vendin e punes me qellim qe mos ta pengojne gerrhitjen e tij dhe per kete kane te drejte kundershperblimi ne te holla sikur te kishin vazhduar punen.

Neni 6
Ne mungese te shefit, punetoret kane te drejte qe te organizojne ndonjė party dhe ate ne llogari te ndermarrjes.

Neni 7
Pushimi per mengjes zgjat prej 10:30 deri 13:30.

Neni 8
Nese gjate orarit te punes tregohet ndonje seri si: 'Sulltani', Fiks fare, apo ndonje ndeshje futbolli etj., ndermarrja eshte e detyruar qe te siguroj televizor me madhesi minimale te ekranit prej 170 cm, ne menyre qe te siguroje percjelljen e tyre, kuptohet me kundershperblim sikurse te punohej.

Neni 9
Per ta shkarkuar shefin nuk duhet me shume se nje peticion me dy nenshkrime te punetoreve ne te.

Neni 10
Ne perputhje me rregulloren, punetori mundet t'a lute shefin per te kryer punet ne vendin e tij si dhe qe ai te jete ne sherbim te punetorit per imtesira, si psh: per t'ju sjelle punetoreve birra nga frigoriferi etj.(frigoriferin duhet ta siguroi ndermarrja dhe duhet medoemos te jete 'pa akull' me kapacitet se paku 8 litra per 1 punetor).
Neni 11
Ne qofte se shefi eshte i gjinise femerore atehere punetoret e gjinise mashkullore jane te detyruar qe me sjelljen e tyre t'i tregojne asaj se ajo eshte teme e bisedimeve te tyre gjate tere kohes, psh: me fishkellima, me shuplakue, etj.

Neni 12
Ēdo punetor ka te drejte pushimi vjetor 8 (tete) jave gjate stines verore dhe 6 (gjashte) jave gjate stines dimerore. Nese punetori i kalon keto pushime jashte baneses se tij atehere Firma eshte e detyruar qe te siguroje pastrimin e baneses ne fjale.

Neni 13
Nese punetori martohet, firma eshte e detyruar qe t'iu siguroje shpenzimet e dasmes eventualisht (per burrin) shpenzimet e nates se beqarit si dhe 85% te te gjitha shpenzimeve te tjera. Firma ate dite nderpren punen per disa dite rresht.

Neni 14
Per te gjitha punetoret (femra) firma eshte e detyruar qe te siguroje hyzmetqare te shtepise, e cila duhet te kete experience pune dhe te jete e pashme ne menyre qe te mund t'i sherbeje edhe burrit (ne mungese te gruas apo raste te lodhjes se saj).

Neni 15
Fundi i orarit te punes eshte ne ora 14:30. Punetoret i leshojne vendet e punes te percjellur me muzike te lehte e parapare per keso rastesh. Shefi eshte i detyruar qe personalisht te falenderoje secilin puntor duke ua shtrenguar duarte.

Neni 16
Roja i deres eshte i detyruar qe secilit punetor gjate daljes nga ndermarrja t'ia kontrolloje ēanten. Ne qofte se ai nuk gjen asgje, atehere eshte i detyruar qe te ktheje punetorin ne firme ne menyre qe ai te merre diēka me vete nga zyra. Personave te moshuar keto sende iu shperndahen neper shtepia me automjet zyrtar me kusht qe pesha e ketyre sendeve te mos jete me e vogel se 2 kg.

Neni 17
Ne qofte se punetori rastesisht shef enderr gjate nates se eshte duke punuar, Firma eshte e detyruar qe te paguaj kompensimin per pune te nates.

firma.................................................................................................................................................................................
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Image110 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Bb_net10 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Empty Re: LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES

Mesazh nga bora prej Mon 28 May 2012, 21:18

Jam dakort me kete ligj.
bora
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 11647
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Empty Re: LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES

Mesazh nga Naki prej Tue 29 May 2012, 04:20

Neni 11
Ne qofte se shefi eshte i gjinise femerore atehere punetoret e gjinise mashkullore jane te detyruar qe me sjelljen e tyre t'i tregojne asaj se ajo eshte teme e bisedimeve te tyre gjate tere kohes, psh: me fishkellima, me shuplakue, etj.
... etj... nuk i kemi futur ne ligj qe ta merr vesh publiku por per keto etj... etj... pyetne Majlinden ne MP ju tregon ajo cilat fjale mungojne. Cool Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Image110 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Bb_net10 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20195
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

 LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES Empty Re: LIGJI I MALIQIT MBI MARREDHENIEN E PUNES

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi