» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fshatari dhe patat e pjekura..

Shko poshtė

Fshatari dhe patat e pjekura..

Mesazh nga Vizitor prej Sun 04 Aug 2013, 22:19

Njė fshatari tė varfėr i mbaroi tėrė drithi. Atėherė mendoi tė kėrkonte hua tek njė i pasur. Qė tė mos shkonte duarzbrazur tek ai, zuri njė patė, e preu, e poqi dhe ia shpuri tė pasurit. I pasuri e mori patėn dhe i thotė fshatarit: “Tė faleminderit pėr patėn o fshatar. Po nuk mė thua, si ta ndajmė patėn qė na solle? Ja, unė kam gruan, dy djem dhe dy vajza.

Si tė bėjmė qė ta ndajmė patėn pa i mbetur kujt hatri?”. Dhe fshatari ia ktheu: “Ua ndaj unė”. Dhe ai mori thikėn, preu kokėn e patės dhe ia dha tė pasurit: “Ti je koka e shtėpisė, andaj edhe do ta marrėsh kokėn”. Mė pas preu bishtin dhe ia zgjati gruas sė tė pasurit. “Ti e ke vendin nė shtėpi, tė rrish e tė bėsh punėt e shtėpisė, ndaj edhe do ta marrėsh bishtin”, tha ai.

Pastaj preu kėmbėt dhe ua zgjati djemve. “Juve kėmbėt do gėzoni, nė gjurmėt e babait do tė shkoni”, u tha atyre. Ndėrsa vajzave ua dha krahėt. “Ju sė shpejti do tė fluturoni nga shtėpia, ndaj merrni secila nga njė krah. Ē’mbetet po e marr unė”. Dhe e mori gjithė patėn. I pasuri vuri buzėn nė gaz, pastaj nxori e i dha fshatarit gjithė drithė dhe para. Merr vesh njė fshatar i kamur se i pasuri pėr njė patė shpėrbleu fshatarin e varfėr me drithė dhe para dhe poqi pesė pata dhe ia dėrgoi tė pasurit.

I pasuri i thotė atij: “Faleminderit pėr patat, mirėpo, unė kam gruan, dy djem dhe dy vajza dhe bėhemi gjithsej 6 veta. Si t’i ndajmė barabar patat e tua?”. Fshatari i kamur u mendua sa u mendua por nuk e gjeti dot. Pastaj i pasuri e dėrgoi pėr ta thirrur fshatarin e varfėr dhe i tha tė ndante patat. Mori fshatari i varfėr njėrėn patė dhe ia dha tė pasurit dhe gruas sė tij e u tha: “Ju bashkė me patėn bėheni tre”.

Njė patė tjetėr ua dha djemve: “Edhe ju u bėtė tre”, u tha. Patėn e tretė ua dha vajzave dhe u tha: “Edhe ju u bėtė tre”. Pėr vete mori dy patat e fundit. “Edhe unė u bėra tre”, foli ai. Tani jemi tė gjithė barabar. I pasuri ia shkrepi gazit dhe pėrsėri mori dhe i dha fshatarit tė varfėr drithė dhe para, ndėrsa tė kamurin e dėboi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshatari dhe patat e pjekura..

Mesazh nga Katilja prej Mon 23 Sep 2013, 19:03

U takuan njė here Ngutja dhe Durimi! te dy pėr te njėjtin hall; Ngutja kishte blere dy metra basme te bukur pėr te qepur njė fustan.
Ajo e shtriu basmen ne tryeze dhe ...pa menduar gjatė ,mori gersheret e filloj te priste.
Prit kėtej e prit andej e fap fap fap ,gerr gerr gerr, e bėri copa-copa gjithė basmen.Pasi bėri
kėtė pune ,u mendua pakėz,morri dy copa dhe i vuri pėr se gjati trupit,dhe pėr te zezen e saj vuri
re qe kish bėrė dem gjith copen.
-------Qyqja c'bėra !--tha me vehte Ngutja.--Asnje vajzė vajzė e vogėl nuk do ta kish bėrė kėtė
e jo unė qe jam goxha cupe!
Por gabimi tani qe bėrė.Ngutja perplaste duart dhe thoshte <> <>,por
pa dobi.Pasi u qetesua pak mendoi ; Po vete te shikoj pak Durimin,valle dhe ai e ka prishur copen
e pantallonave?.Dhe me njė fryme vajti te Durimi.E gjeti me meter ne dorė ,duke matur me kujdes dhe duke shėnuar me njė cop sapuni .
Pastaj shtriu mbi te njė pale pantallona te mbajtura te cilat mbuluan cip me cip vizatimin.


---Duket sikur ēdo gjė ėshtė ne rregull -tha Durimi
---po ky cepi kėtu sikur nuk ma mbush syrin.Pa ta kontrolloj, pėr bese bėra mirė qe nuk e preva,
duhet korrigjuar.Dhe vazhdonte te korigjonte rrethin e mesit....edhe kėtė mirė e kam shėnuar duke vazhduar
akoma me kujdes matjet dhe shėnimet nė fund tha;Tani nuk me mbetet gjė tjetėr vetėm te marr
gersheren e te pres copen.ja ti mbajmė me shėndet dhe fer fer e preu copen.
Ngutja e habitur shumė nga Durimi e pyeti
--Kush te ka mėsuar te presėsh kaq bukur ,more Durim?
------Mė ka mėsuar gjyshja,-tha Durimi. --Po si? -vazhdoi kureshtare Ngutja
-----Ja mė ka ngulur ne mendje gjashtė fjale
<>

Populli

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi