Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lakuriqi i Natės

Go down

Lakuriqi i Natės Empty Lakuriqi i Natės

Post by Teuta_Pr Tue 11 Feb 2014, 23:51

Jetonte lakuriqi i nates ne shtepizen e vet dhe asnje mbreti nuk pranonte t`i paguante takse. Nje dite mbreti i bishave, i inatosur, thirri prane luftetaret dhe i urdheroi: I shkoni ne shtepi lakuriqit te nates e i thoni te me paguaj taksat! Te gjithe bishat me paguajn. Luftetaret vrapuan te permbushin urdherin. Arriten te lakuriqi i nates dhe i thane: O Lakuriq i nates, erdhem te`i marrim taksat! Lakuriqi i nates i nderpreu te ngrenet dhe u pergjegj: Taksat?! Vetem kete nuk e kuptoj! I thoni mbretit tuaj se une nuk jame bishe dhe nuk do ti paguaj atij taksa. A ka valle ndonje tjeter keshtu si une, qe ka krahe, me te cilet fluturon neper ajer, dhe qe nuk ecen neper toke, qe ti paguaj taksa mbretit te bishave? Une nuk jame bishe, une jam zog!
Mbreti i bishave u zemerua shume. Vrau mendjen ē`te bente me te dhe me ne fund e gjeti. Thirri perseri luftetaret e tij dhe u tha: I shpini mesazhin tim mbretit te zogjve. Dhe te nesermen mbreti i zogjeve thirri luftetaret e tij dhe u dha urdher: I shkoni ne shtepi lakuriqit te nates. Ai eshte zog dhe duhet te paguaj taksat. Ai vete paska thene se eshte zog!
Luftetaret fluturuan per te permbushur urdherin. Fluturuan dhe i thane:-O lakuriq i nates, ne erdhem per te marr prej teje taksat!
Lakuriqi i nates nderpreu se ngreni pjeprin dhe u pergjegj:- Taksat?! Vetem kete nuk e kuptoj. I thoni mbretit se une nuk do ti paguaj atij taksat. A ka valle ndonje keshtu si une ne kete bote, i cili te kete dhembe dhe ti paguaj taksa mbretit te zogjve? Ju, a keni pare ndonjehere qe te kene zogjt dhembe?! Une jam bishe nuk jam zog!
Mbreti i zogjve u zemerua shume vrau mendjen ē`te bente me te dhe me ne fund e gjeti. Thirri luftetaret e ti dhe u tha:-I shpini mesazhin mbretit te bishave. Diten tjeter, pa e zgjatur punen, u muaren vesh qe ti ngrinin nje kurthe lakuriqit dinak te nates. Qe nga ajo kohe luftetaret e mbretit te bishave dhe mbretit te zogjve ēdo dite kerkojn ate ane e kend. Ja pse lakuriqi i nates diten fshihet, kurse ushqimin e kerkon vetem naten.
Teuta_Pr
Teuta_Pr

Postime : 54
Kyējet nė forum : 18243
Regjistruar mė : 2007-10-22

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum