» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhindi

Shko poshtė

Xhindi

Mesazh nga Teuta_Pr prej Wed 21 Jan 2015, 21:59

Banorėt e njė fshati tė vetmuar ishin shumė tė shqetėsuar, veēanėrisht gratė dhe fėmijėt. Afėr, nė pyllin e tyre tė dashur, ku djemtė dhe vajzat humbisnin herė pas lulėshtrydheve, herė pas kėrpudhave, zuri vend njė “xhind”.  Sapo vinte nata, nėpėr pyll, endeshin tė qeshura tė forta, vėrshėllima, mjaullitje dhe britma tė frikshme, tamam sikur po mbytnin dikė. Tė qeshurat dhe thirrjet “au” tė ngrinin flokėt pėrpjetė. Fėmijėt jo vetėm natėn, po dhe ditėn trembeshin tė shkonin nė pyllin e tyre tė dashur, ku mė parė dėgjohej vetėm kėnga e bilbilit.
Mė nė fund kjo e mėrziti njėrin nga fshatarėt e rinj, Egorin.
-Pritni, moj gra, -tha ai. –Unė do t’jua sjell xhindin tė gjallė.
Priti Egori mbrėmjen mori thesin, pushkėn dhe u drejtua pėr nė pyll, duke mos i pėrfillur tė luturat e gruas sė tij frikamane. Gjithė natėn u end nėpėr pyll. Gjithė natėn nuk fjeti gruaja e tij dhe me tmerr dėgjoi xhindin tė qeshte fort dhe tė thėrriste “au” gjer nė agim.
Vetėm nė mėngjes u duk Egori tė dalė nga pylli. Ai zvarriste thesin, ku duhet tė ishte ndonjė gjė e madhe dhe e gjallė. Njėrėn dorė Egori e kishte tė lifhur me leckėvdhe nga lecka dukej qė ishte me gjak. Njerėzit nga tė gjitha anėt u mblodhėn nė oborrin e fshatarit dhe me frikė panė se si nxori ai prej thesi njė lloj zogu tė paparė kurrė, leshtor, me veshė, me sy tė mėdhenje tė kuq. Ai qėllon me sqepin e shtrėmbėr, lėviz sytė, me kthetrat e mprehta rrėmon tokėn. Laraskat dhe stėrqokat, porsa e panė pėrbindėshin filluan ta godasin. Zhurmė dhe britma tė frikshme u pėrhapėn.
-Bufi! – thirri njė plak. –Unė ju thashė se gjithė kėto ēapkėnllėqe i bėn bufi.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11841
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi