» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Salih Gjuka

Shko poshtė

Salih Gjuka

Mesazh nga Dardania prej Sat 25 Apr 2015, 20:28

Salih Gjuka - Dukagjini (1876-25 tetor 1925), jurist, mėsues, ishte njė nga nėnshkruesit e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.


Jeta
Salih Gjuka lindi nė Pejė, nė vitin 1876. Mėsimet e para i mori nė vendlindje, ndėrsa tė mesmet nė Shkup, ku familja e tij u vendos si shkak i pėrndjekjeve tė pushtuesve osmanė. U regjistrua nė Fakultetin e Drejtėsisė, nė Selanik. Pas mbarimit tė studimeve, nisi punėn nė gjykatėn e atij qyteti. Nė vitin 1909, megjithėse ilegalisht, punoi pa u lodhur pėr ēeljen e shkollės shqipe nė Pejė. Ndėrsa nė vitin 1910, me pėrkrahjen e atdhetarėve Bajram Curri, Hasan Prishtina etj. u bė mėsuesi i parė i shqipespėr nxėnėsit shqiptarė, nė shkollėn Normale dhe Gjimnazin e Shkupit. Nė kėtė mision tė shenjtė, aty pati pėrkrah atdhetarin e njohur Bedri Pejani. Mori pjesė me armė nė dorė nė kryengritjen e pėrgjithshme tė viteve 1910-1912. Me nismėn e tij, nė prill 1912 u formua nė Selanik, klubi “Bashkimi”, nė favor tė edukimit tė ndjenjave atdhetare dhe pėrhapjen e gjuhės shqip.

Si pėrfaqėsues nga Kosova dhe delegat i Pejės, Gjakovės, Plavės e Gucisė, mori pjesė nė shpalljes e pavarėsisė kombėtare dhe firmoi aktin me siglėn “Salih Gjuka”. U zgjodh kėshilltar i Pleqėsisė (Senatit). Nė kohėn e qėndrimit nė Vlorė, Sali Gjuka ishte ndihmės i Luigj Gurakuqit pėr problemet e arsimit. Pėr kėtė gjė dėshmojnė dhe artikujt e botuar nė gazėtėn "Pėrlindja e Shqipniės".

Nė janar 1913 filloi punėn si drejtor i arsimit pėr qarkun e Beratit. Menjėherė hapi shkollėn Normale tė pėrkohėshme. Pjesa mė e madhe e nxėnėsve ishin nga Kosova, tė cilėt mė pas shkuan nė vendlindje, ku ēelėn shkolla nė gjuhėn amtare. Gjithashtu, ranė nė sy puna e zelli i madh i tij pėr ēeljen dhe funksionimin e mjaft shkollave shqipe nė ato zona. Po kėshtu, ishin tė shumtė artikujt e tij, publikuar nė shtypin e kohės pėr ēėshtje tė gjuhės, etnografisė e tjerė.

Megjithėse shėrbeu drejtor arsimi, Sali Gjuka nuk u shkėput nga ngjarjet politike e shoqėrore tė kohės. Ai ishte ndėr organizatorėt e Kongresit tė Lushnjės dhe pėrkrahu Lėvizjen e Qershorit 1924.

Nė vijim tė pėrndjekjeve tė mėparshme, nė vitin 1920 e intriguan pėr njė faj, tė cilin nuk e kishte kryer. Saliun e akuzuan se, gjoja, kishte marrė pjesė nė vrasjen e Abdyl Ypit. Pėr kėtė e dėnuan 10 vjet burg, 4 nga tė cilat i vuajti.

Pas fitores sė Revolucionit tė Qershorit 1924, kur e liruan tė pafajshėm nga burgu, Salih Gjuka punoi pak kohė drejtor i shkollės plotore tė Beratit. Patrioti i madh Bajram Curri, duke njohur e ēmuar lart veprėn atdhetare dhe ndihmesėn e Sali Gjukė Dukagjinit nė fushėn e arsimit e tė shkollės shqipe, iu pėrgjigj kėshtu Fan Nolit, kur ky i kėrkoi mendim pėr postin e ministrit tė Arsimit, nė Qeverinė Demokratike tė asaj kohe: "Si unė vetė, ashtu dhe tėrė kosovarėt e ēmojmė plotėsisht rėndėsinė qė ka Ministria e Arsimit dhe prandaj kemi tė mėdhe dėshirėn qė atė vend ta zejė njė njeri kompetent, i zoti i punės dhe qė tė ketė dhėnė prova nė jetėn e vet tė sakrificave, qė bėri populli ynė...Kėto cilėsi i gjejmė mjaft tė shkėlqyeshme nė personin e Sali Gjukės".

Vdiq i sėmurė nga tuberkulozi mė 25 tetor 1925 nė Berat.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11568
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi