» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Beqir Sadiku

Shko poshtė

Beqir Sadiku

Mesazh nga Dardania prej Mon 27 Apr 2015, 01:12

Beqir Sadiku nga fshati Sllupēan nė Kumanovė, Maqedoni ushtarak shqiptar, dėshmor i luftės nė Maqedoni.
Jeta

Ėshtė i lindur mė 08. 11 1980 nė fsh.Sllupēan tė Kumanovės. ёshtė fėmiu mė i vogėl i Ismet Sadikut dhe Havishe Sadikut, pas Shqipes, Arbenit dhe Blerimit . Rrjedh nga njė familje e shkolluar , prindi i punonte si arsimtar nė shkollėn e fshatit. Shkollėn fillore e mbaroi nė vendėlindje . Familja e tij nuk ishte e pasur , por dallohej nga bujaria dhe tradita patriotike qė e kishin tė trashёguar nga brezat e tė parėve,,andaj pėr kėtė ēdo herė ishte nė shėnjestėr dhe nė sy tė keq nga pushtetėmbajtėsit si nė Jugosllavinė e Titos por edhe nė Maqedoninė ‘’demokratike ‘’ tė Gligorovit.

Nė kohėn kur Beqiri ishte nė shkollė fillore do tė ushtrohet njė presion shumė i madhė nga pushteti mbi familjen e tij , kėshtu qė ai qysh nė fėmijėri do tė ballafaqohet me vėshtirėsit e jetės. Nė atė kohė kur do tė duhej tė vazhdoj shkollimin , nė shkollė tė mesme , kushtet ekonomike dhe sociale nė familjen e tij ishin tepėr tė vėshtira. Jetonin vetėm nga njė pension invalidor nga prindi i tij vlera e sė cilės ishte shumė e vogėl pėr njė jetė normale e lere pėr tu shkolluar .Atėher duke i parė rrethanat e kryjuara Beqiri do tė orientohet nė zejtari ,pikėrisht ate tė zdrukthtarisė. Por edhe kur e kryen kėtė zejtari me sukses gjendja e vėshtirė ekonomike dhe sociale do ta godas shumė atė , pasi qė nuk do tė mundė tė hapė ndonjė punėtori tė vetėn, qė sa do pak do ti ndihmonte familjes e cila kishte tepėr nevojё por edhe do tė ushtronte mjeshtėrinė e vetė.

Ai nė kėtė kohė shumė mirė do tė njohė rrjedhat shoqėrore qė ndodheshin nė vendin e tij .Tash vetėm filloi edhe vet ti ndjejė shpirtėrisht dhe fizikisht padrejtėsitė qė bėheshin ndaj gjithė popullit shqiptar e sidomos tė trevave tė Kumanovės.

Sė shpejti do tė vijė viti 1998 kur nė Kosovė do tė arrijė kulminacioni i tė keqės, sundimit mė barbarė nė histoinė e njerėzimit.Kėshtu qė me shpėrthimin e luftės nė Kosovė ai me dy shokė nga Sllupēani do tė niset pėr nė Kosovė. Por gjatė kalimit tė kufirit nė vendin e quajtur Stanēiē do tė zihet nga policia sėrbe dhe qė tė tre do tė maltretohen por pasi qė ishin nė moshė tė re do tė lėshohen tė kthehen nė shtėpi,atėher Beqiri kishte vetėm 17 vjet.Ky maltretim ndikoi edhe mė tepėr tė rrisė gatishmėrinė e tijė qė tė shkoj nė Kosovė pėr t’iu bashkangjitur vėllezėrve nė luftė kundėr bandave ēetniko –komuniste.Kėshtu qė gjat vitit 1998 do tė mbetet nė Sllupēan por do tė miret me organizim dhe propagandim tek tė rinjėt qė sa mė shumė tiu bashkangjiten luftės sė drejtė nė Kosovė.

Familjarėt tregojnė qė nė kėtė kohė Beqiri kishte filluar tė sjellё armatim tė kalibrave tė ndryshėm.Planet e tijė ishin qė tė formohet njė Brigadė e quajtur “Brigada e Karadakut” kėshtu qė ushtrimet do tė kryheshin nė malet e karadakut dhe pas pėrgatitjes,tė armatosur tė hyjnė nė Kosovė nėpėr malet e Karadakut .Por si duket pushtet mbajtėsit maqedonas i kuptuan kėto plane tė tė rinjėve,pasi qė ēdoher edhe tash ishin nėanėn e Sėrbėve.Nė kėtė kohėnė fshatrat e karadakut do tė shtohet edhe mė tepėr presioni ushtarako-policor maqedonas me ndihmėn edhe tė disa shqipėtarėve qė kishin formuar njė rrjet tė agjentaturės.Kėshtu qė planet e Beqirit dhe shokėve tė idealit tė tijė ishin bėrė tepėr vėshtirė pėr ti realizuarė sepse malet ishin tė stėrmbushura me ushtar maqedon.Nė shtator tėvitit 1998 situata nė Kosovė pak a shumė do tė qetėsohet por ai ēdo her do tė jetė nė lėvizje por kėtė herė me detyrė konkrete.Ai do tė organizoj grupe vullnetare pėr tė shkuar nė Shqipėri pėr tė ushtruar mjeshtėrinė dhe shkathtėsitė e luftės e prej andej pėr tiu bashkangjitur UēK-sė nė Kosovė

Sė shpejti do tė vijė marsi i vitit 1999 dhe prap do tė rifilloj lufta nė Kosovė.Filluan zhvendosjet e popullatės brenda Kosovės e mė vonė edhe jashtė sajė .Fluksi i tė zhvendosurve do tė ritet nė prill, ku tė gjithė tė rinjėt e fshatit kishin organizuar pritjen tė popullatės sė zhvendosur tė Kosovės.Nga kufiri me Kosovėn deri nė fshatin sllupēan bėhej bartja e tė zhvendosurve nė mėnyrė tė organizuarė dhe prej aty shpėrndaheshin nėpėr shtėpitė shqipėtare tė rajonit tė Kumanovės.Kjo katrahur dhe mjerim i popullatės Shqipėtare ndikoi qė Beqiri mė tė mos miret me bartjen e civilėve, por vendosi tė shkojė nė Kosovė qė tiu bashkangjitet luftės kundėr hordhive sllave.Kėshtu qė nė prill tė vitit 1999 me disa shokė do tė niset pėr nė Shqipėriatje do tė kryej ushtrimet dhe pėrgatitjet psiko-fizike dhe mjeshtėrit e luftės.Pas dy javėve ushtrime nė njė kazermė tė improvizuarė afėr Kuksit ai do tė niset pėr tė shkelur tokėn e Kosovės e cila ishte e larė me gjakė.Ai ishte ushtarė nė Brigadėn 125 tė zonės operative tė Pashtrikut.

Familjarėt tregojnė se Beqiri kishte pas thėnė :”Kurrė mė i lumtur nuk kam qenė nė jetėn time ,sikur atė ditė kur hyra nė tokėn e Kosovės” Nė betejat do tė tregohet tepėr i suksesshėm kėtė e tregojnė bashkėluftėtarėt e tij.Nė Z.O. Pashtrikut do te prezentohet me pseudonimin Sllupēani..Me pėrfundimin e luftės do tė qėndroj ne Prizren deri mė 21.07.1999.Prej 21.07.99. do te beje transfer ne Gjilan me urdher te kom.Nehat Basha.Me ardhjen ne gjilan do te behet anetar i korpusit te Kosoves me 07.10.1999 me nr tė kartel1ės E9-36 .Kėtu do tė bjerė nė kontakė me njerėz qė punonin nė lirimin e popullit shqiptarė nga zgjedha sllave..Nė Pashtrik do tė njihet me Bardhylin dhe shumё tё tjerё tё rinjё nga ana e preshevёs.Kёshtu qё nё kёtё kohё Beqiri do tё pёrkushtohet krejtёsishtё nё organizimin e formacionit luftarak tёLuginёs sё Preshevёs tё quajtur UĒPMB.Qё nga dita e parё e shfaqёs sё UĒPMB-sё ai do tё jetё ushtarё i sajё me nofkёn Sllupēani .

Ai sё bashku me Bardhylin tё quajtur kom.Delta dhe sё bashku me 20 bashkёluftёtarё tё tjere do tё vendosen nё Dobrosin nё tetorё tё vitit 2000.

Duhet pёrmendet se gjatё qёndrimit tё tijё nё Gjilan do tё njohtohet me njё vajzё nga Gjilani tё quajtur Razie Kadriu me prejardhje nga Bujanoci ku mё vonё do tё martohet mё 04.11.1999 ne Gjilanё.

Pas gjithё aktiviteteve tё Sllupēanit {Beqiri tash do tё quhet Sllupēan}ai do tё jetё edhe mё tepёr nё sy tё keqё tё sllavёve maqedonё. Me tё arritur ai nё shtёpi ēdoherё kёrkohej nga policia maqedonase .Shumё hёrё ishte i arrestuarё dhe i torturuarё nёpёr stacione policore,por falё ndihmёs dhe intervenimit tё deputetit Hysni Shaqirit ai lirohej me sugjerim tё policisё qё ai tё shkojё nё Kosovё.Sepse tash Sllupēani ishte tepёr i rrezikshёm edhe pёr vetё pushtetin Maqedonas.

Me rritjen e numrit tё ushtarёve nё UĒPMB me formimin e zonave operative ai do tё jetё ushtarё nё brigadёn 113”Ibrahim Fejzullahu”Shushajё e Epёrme ZO Preshevёs.Nё brigadёn 113,”Sllupēani” do tё jetё i angazhuar si epror ushtarak ,pasi qё ishte komandantё skuadrёs sё artilerisё por do tё shquhet edhe nё luftё pasi qё tashё ai kishte njё pёrvojё tё bujshme nga lufta nё Kosovё .Duhet pёrmendur shkatrimet e tanksave dhe pozicioneve tё armikut .Por “Sllupēani” sё bashku me kom.Deltёn kishin pёr detyrё edhe vёzhgimin e terenit .Kёshtu shpesh tё dytё tё armatosur dhe tё uniformuar hynin edhe mbrenda nё qytet tё Preshevёs.Kёtё e tregojnё bashkёluftetarёt si dhe familja e komandant Deltёs.”Sllupēani” ishte shumё i nderuar edhe aq mё tepёr kishte filluar tё bёhej idol i shumё tё rinjёve Preshevar.Shpesh ndihej zёri i tё rinjёve preshevar duke thёnё qё “Sllupēani” 20 vjeēarё ka ardhur te ne pёr tё sakrifikuar pёr tё mirёn tonё,e ne ē’tё presim mё .Kёshtu qё UĒPMB do ti plotёsojё rradhёt me shumё tё ri nga Presheva dhe gjetiu .

Mė 12.02.2001”Sllupēanit” do tё i lindё vajza nё spitalin e Gjilanit.qё do tё pagėzohet me emrin Lorina.Por ai nuk do tё jetё pranё familjes sё tijё sepse nё kёto ditё do tё ketё luftime tё ashpra nё mes forcave tё UĒPMB-sё dhe atyre sёrbe.Kёshtu qё ai vendos tё qёndrojё nё vijё tё frontit deri sa tё qetёsohen luftimet..

Me arritjen e njё marёveshje nё mes forcave tё UĒPMB-sё dhe forcave ushtarako policore sёrbe si dhe fillimit tё konfliktit nё kufirin shqiptaro shqiptare tё Kosovёs dhe Maqedonisё nё Tanushё dhe mё vonё nё kala tё Tetovёs,”Sllupēani” nё pajtim me komandant Deltёn ,ai do tё pranojё demobilizimin nё UĒPMB pёr tu mobilizuar nё rradhёt e Ushtrisё Ēlirimtare Kombёtare .Sepse tashё lufta vetёm kishte filluarё edhe nё vendёlindjen e tij. Ai nė mars tė vitit 2001 do tė miret me bartjen e armatimit nga kanalet e ndryshme pėr ta futur nė rajonin e Karadakut. Kėtė aktivitet ai e zhvilloi pėr dy muaj me radhė duke u pėrballuar me njė sėrė problemesh,por mė vonė ushtarėt e UĒK kishin filluar tė hyjnė edhe nė vendėlindjen e tij pra nė fshatin Sllupēan qė Beqiri mbante pseudonimin me krenari . Atėherė nė mes tė muajit prill tė vitit 2001 “Sllupēani” sė bashku me disa shokė do tė sjellin armatim nga Kosova nėpėr malae tė Karadakut dhe pėr tė parėn herė Beqiri do tė vijė si ushtar nė fshatin e tij dhe do ti shėrbej kombit dhe vendit qė shumė e donte.Nё Sllupēan nё mesin e shumё ushtarёve do tё gjejё edhe vёllaun e tij Blerimin. Nė fillim ai kishte caktuar njė shtėpi tė pabanuar aty nė fshat pėr tė bėrė ushtrimet pasi qė ai emrohet menjėher komandant togu .Kėsi lloj shtėpie nė fshat kishte shumė qė ushtronin ushtarėt e UĒK . Tash Beqiri kishte 20 vjet por nė radhėt e veta kishte ushtarė qė ishin edhe mė tė ri se ai , tė cilėt bėnin ushtrime dhe patrullonin bashkarisht fshatin gjat muajit prill, numri i tė cilėve arrinte gati 500 ushtar qė gjendeshin mbrenda fshatit..

Tash ai e ndinte vetėn shumė tė pėrgaditur pėr luftė ,pasi qė kishte kaluar dy luftra qė ishin bėrė me fitore nga ana e shqiptarėve dhe kishte fituar pėrvoj tė madhe .

Ai edhe pse ishte nė Sllupēan, edhe pse shumė kohė nuk i kishte parė tė familjes dhe tė afėrmit e tij rrallё herё shkonte nė shtėpi .’’ Nėna’’ e Beqiri thotė.’’Ai nė kėtė kohė edhe pse ishte kėtu ishte si mysafir...kur pėrgaditsha diēka mirė pėr drek apo darkė e thirnim tė vijė’’ .Beqiri ēdo herė ishte i zėnėt me pregaditjen dhe stėrvitjen fizike dhe psiqike tė ushtarėve tė togut tė tijė.. Kjo u dėshmua mё vonё se ushtarėt e tij do tё jenё shumё tё sukseshėm nė luftėn e cila do tė fillojё mė 2 maj 2001. Pra nė kėtė datė nė ora 17’ nė Slupēan dhe nė gjithё komunėn e Likovės nga Llojani deri nė Hotėl do tė shpallet zonė e lirė nga Ushtria Ēlirimtar Kombėtare..

Beqiri sė bashku me togun e tij do tė marrin pozicionet nė hyrje nė anėn e djathtė tė fshatit nė vijėn e parė tė frontit.

Mė 3 maj 2001 do tė jepet edhe ultimatumi i parė nga forcat maqedone pėr ti lėshuar pozicionet e UĒK si dhe fshatarėt ti lėshojnė trevat e tyre dhe tė shkojnė drejtė Kumanovės , Likovės dhe kufirit me Kosovėn . Popullata e kuptuan kėtė kurth qė po i kurdisej nga forcat ushtarake policore , dhe ata nuk pranuan largimin nga vatrat e tyre , por qėndruan pran bijėve dhe bijave tė tyre .Tekefundit ushtarė tё UĒK-sё ishin bijtё e kėtyre trevave .

Beqiri do tė pėrjetoj edhe njė kėnaqėsi tjetėr nė jetė, pikėrisht mė 4 maj kur forcat maqedone do tė dėshtojnė nė betejė nė vendin e quajtur Bunari i Bejės, ato jo vetėm qė nuk do tė mundė tė hynė nė fshatin Sllupēan por ata do tė tėrhiqen thellė nė qytet . Kėtu vlenė tė pėrmendet se mė 4 maj 2001 Beqiri sė bashku me disa bashkėluftėtar ( qė pėr shkak siguris nuk pėrmenden emrat e tyre) e sulmojnė edhe punktin e forcave maqedone tė vendosur afėr poligonit tė autoshkollės ‘’Jugo Fer’’ nėn fshatin Llopat, pas kryerjes sė aksionit me sukses , ai do tė ndalet te hekurudha dhe do tė vejė flamurin shqiptar nė rampė tė hekurudhės , ku do tė valoj gjeri tė nesėrmen pas dite .

Nė kėtė ditė dmth. mė 5 maj pas dite me inatimin e vuarjes sė flamurit nga ana e Beqirit , forcat maqedone filluan njė ofanziv shumė tė fortё , dhe ata pėrdorėn tė gjitha mjetėt qė i kanė nė disponim , nga helikopterėt e llojeve tė ndryshme , tanksat , topat si dhe minahedhėsat tė tė gjitha kalibrave . Mirėpo edhe kėtė herė nuk mundėn tė depėrtojnė forcat maqedone , si qė nuk do tė mundėn tė depėrtojnė edhe nė ditėt tjera .

Beqiri tashё do tė jetė njė nga ushtarėt mė me pėrvoj dhe ēdo sulmi do tė dijė ti pėrgjigjet me shkathtėsinė e tijė ushtarake . Vlenё tė pėrmendet se nė kėtė ditė ( 5 maj) Beqiri me disa eprorė dhe ushtarė do tė shkojnė edhe nė fshatin Opaj ku do tė kėrkoj nga to tė organizohen edhe nė kėtė fshat dhe tė shpallet zonė e lirė, mirėpo edhe pse tė rijtė e kėtij fshati kishin pranuar njė gjė tė till, e gjithė kjo dėshtoi pasi kėtu popullata e kėtij fshati u largua menjėher nė drejtim tė Kumanovės nga forcat maqedone.Pėr ēdo ditė e pas ēdo beteje nė fytyrėn e Beqirit vėrehėshtė gėzimi i madh e pėr ēdo ēastė bėhej edhe mė i lumtur , sepse kėtė ai gjatė kohė e kisht pritur . Bashkėluftėtarėt e tij thonin qė ai ēdo ditė e mė shumė na i shtonte guximin edhe ne , njėri prej tyre rrėfen pėr ate se aty kah mesi i majit Beqiri e kishte marrė njė bllok e kishte vendosur nė rrugė dhe i shtrirė nė mes tė rrugės kishte sulmuar prej aty , thotė ishte trishtim i madhė tė shohėsh se si plumbat i shkonin mbi kokė por pėr fat tė mirė asgjė nuk i kishte ndodhur atij . Nga ajo ditė Beqiri thonte se ‘’ plumbi i shkaut nuk mė rrokė’’ kjo filloi tė bėhet si thėnje mbrojtėse ndėr tė gjithė ushtarėt , dhe u krijua bindja se me tė vėrtet plumbi i shkaut s’mund tė vrasė ushtarė tė UĒK . Duhet theksuar se Beqiri kishte urdhėruar edhe hapjen e istikamit nėn rrugėn e asfaltuar , gjė qė ishte njė ide shumė e mirėpritur sepse lidheshin nė tė dy anėt forcat e UĒK. . Bashkėluftėtarėt e tijė thonė qė Beqiri dinte tė pėrdorė tė gjithė llojet e armatimit edhe ate me njė precizitet tė madhė . Kėshtu qė Beqiri do tė bėhej edhe idoli i luftės ndėr ushtarėt e UĒK ,pėr ate mė i afėrt ishte ushtari ,ai nuk hante shumė ushqim sepse ushqehej me gėzimin e ushtarėve tė tijė nga fitoret qė pasonin ēdo ditė e me rradhė. Beqiri nuk ishte vetėm ushtarė nė pikė tė frontit , por ai ishte aty ku e kėrkonte nevoja ,kujdesej shumё pёr popullatёn duke i furnizuar me ushqim por mё tepёr edhe pёr ti dhёnё kurajo qё tё rrijnё nё trojet e tyre.Bёnte bartjen e armatimit pёr ta sjellё nёpёr pikat e frontit.. Duhet pёrmendur se mё 16.05 2001 Beqiri do tё bёjё njё ndeshje shumё tё rёndё nё rrugёn Orizare-Likovё duke bartur armatim, kёtu do ti lёndoj shumё kёmbёt,por pёr ēudi ai s’do tё pranoj qё tё shёrohet nё spital por ashtu i lёnduar do tё shkojё pranё ushtarёve tё tij.Vellau i tij tregon se kur erdhi tё na vizitoj nё strehimore ku gjendej familja e tij me tё parё se nё ēfar gjendje ishte Beqiri kёrkuam qё tё pushojё sё paku atё ditё por ai nuk pranoi.Nё shaka i thashё,rrёfen vёllau i tij :po nёse depёrtojnё forcat maqedone si do tё tёrheqesh,ai mu drejtua dhe mё tha se mё mire ёshtё, se edhe ashtu nuk e kam ndermend tё largohem por unё i gjallё e maqedonёt me hyrё nё fshatё nuk ёshtё e mundur,vetёm atёherё kur tё vjen lajmi se mё kanё shkelur tanksat ,besoni se mund tё depёrtojnё. Ai sė shpejti do tė gjendet edhe nė betejėn e Mateēės , pėr marjen nėn kontroll tė kėtij fshati nga ana e UĒK. Beqiri ditėn ishte afėr ushtarėve tė togut tė tij kurse nė mbrėmje ai shkonte nė Mateēё kjo kohė ėshtė aty kah fundi i majit . Ai para se tė shkojė nė Mateēё pėr ēdo ditė hynte e i vizitonte tė familjes , pasi qė nuk dihej se si do tė pėrfundoj atje , aty ishte njė luftė shumė e vėshtir, pa istikame , pa vijё fronti , prej muri nė mur u luftonte , kurse forcat maqedone ishin tė paisura si me mjete tė rėnda ashtu edhe nėn mbrojtje tė istikameve .

Me marrjen nėn kontroll tė fshatit Mateēё nga ana e forcave tė UĒK-sё , Beqiri arriti ti vizitoj anėtarėt e familjes. Prindёrit tregojnё se ēdoherё kur na takonte neve si prindёr dhe tё tjerёt na thonte:lufta po mbaron,fitorja ёshtё e jona, sepse lufta jonё ёshtё e drejtё .Kёtё e thonte qё tё na japё vullnet dhe ta rrisё moralin te ushtarёt dhe te popullata.Beqiri ēdoherё thonte: pas mbarimit tё luftёs kёtu, menjёherё do tё shkojё vullnetarishtё tё luftojё nё Ēamёri. Ai e donte lirin dhe bashkimin kombёtarё mё shumё se jetёn e vet..Shumё herё familjes i thonte:edhe nёse vritem duke luftuar ,lirinё le ta gёzojnё fёmijёt tanё. Dhe pas kėti takimi ai do tė niset pėr tė shkuar nė Haraēin sė bashku me kom.”Teli”, ‘’Sorrėn ‘’,” Arushėn ‘’ dhe disa shokė tjerė (qė pėr arėsye sigurie nuk mundė tė pėrmenden emrat e tyre). Pra nė fillim tė muajit qershorё, Beqiri do tė gjendet nė Haraēinė ku do tė emrohet komandant togu , dhe me shpalljen e zonės sė lirė aty , ai sė bashku me togun e tij do ti vendos pozicionet nė hyrje tė Haraēinės afėr stadiumit. Tash vetėm Beqiri ishte i njohur pėr ushtarėt , pasi qė kishin dėgjuar qysh mė herėt pėr veprat madhore tė tijė , ata e pritėn me kėnaqėsi tė madhe dhe ishte shumė i dashur nė mesin aty ku gjindej , ai nderohej nga tė gjithė edhe kėtu ai do tė njihet me pseudonimin ‘’Komandant Sllupēani ‘’ .

Bashkėluftėtari i tij me pseudonimin ‘’Sorra‘’ tregon se me shpalljen e zonės sė lirė nė Haraēinė, Beqiri pėr pos detyrave ushtarake , bėnte edhe hapjen e istikameve me eskavator , pėrkujdesej pėr civilėt qė kishin mbetur nė fshat e shumė punė tė tjera .

Me fillimin e luftės qė u zhvillohej nė Haraēinė, Beqiri sė bashku me ‘’Sorrėn ‘’do tė plagosen nga njė granat e kalibrit 62mm mė 19 qershor 2001 dhe ai do tė marrė tri plagė , nė qafė , nė shpatull dhe nė kėmbėn e djathtё .Tė nesėrmen nga Haraēina do tė kthehet nė spitalin ushtarak nė Likovė e prej kėtu pėr tu transferuar nė Kosovė pėr shėrim.Kėshtu qė nė ora 22 tё 20.06.2001 nė mbrėmje do tė niset pėr nė Kosovė por pėr fat tė keqė nuk do tė mundė tė kaloj kifirin dhe kėshtu nė ora 2 do tė kthehet mbrapsht. Ate do ta dėshpėroj nė kёto momente jo organizimi i mirė i bartjes sė tė plagosurve si dhe kapadaillėku i disa ‘’komandantėve ‘’kėshtu qė i dėshpėruar aq shumė ai do tė kėthehet pėrsėri nė Haraēinė mė 21 qershorė edhe pse i kishte tri plagė nė trup . Mė 22 qershor do tė filloj ofanziva mė e rėndė e forcave sllavo- maqedone mbi forcat e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, nė kėtė ofanziv ushtria maqedone do tė pėrdorė edhe aeroplanet ‘’Suhoi ‘’ tė blera nga Ukraina pėr tė vetmin qėllim shkatrimin dhe vrasjen e shqiptarėve . Nė kėtė ditė, pra 22 qershori Beqiri deri nė ora 8 e mėngjesit ishte i shtrirė nė spital sė bashku me ‘’Sorrėn ‘’ por ai nė atė momentė ndėgjoj pėr mes radiolidhjes qė nė njė pikė duhet pėrforcim sepse e kanė marrė nėn kontroll forcat maqedone , kėshtu qė ai menjėherė u ngrit edhe pse i plagosur dhe vendosi tė dal nė vij tė frontit duke i rrjedhur gjak plagėt e tijė.Bashkėluftėtarėt e Beqirit rrėfejnė qė derisa ishte Beqiri arritėm tė marrim nė kontroll prap kėtė pikė strategjike porė pėr fat tė keq Beqiri nė orėn 10 ‘ mė 22 qershor 2001 nė te u fut edhe plaga e katėrt edhe mė e rėndė e goditur nga predha e kaqushes ku pas 15 min tė marjes sė kėsaj plage nė hyrje tė spitalit tė improvizuar jep frymėn e fundit ,’’ pėr tė mos vdekur kurrė’’Nė kėtė ditė pas luftimeve tė mundimshme pika strategjike kaloi prap nė anė e forcave tė UĒK duke i shkaktuar armikut dėme tė mdha si nė njerėz ashtu edhe dėme materiale.

Shoqėruesit e dėshmorit tani, BEQIR SADIKUT thonė se me dhėnien e frymės sė fundit tė tijė , neve na u shtua edhe mė shumė trimėria , qėndresa dhe heroizmi i tij sa deshėm ti zbrapsim ata deri nė thellsi tė Vardarit qė ti mer lumi e ti ēojė nė humner . Ata thonė’’ Heronjtė si Beqiri e disa shokė tė tijė populli asnjėherė nuk mund ti harroj sepse ai bėri punėn mė madhore tė kombit fitoi ‘’ SHENJTÉRINÉ ‘’

Beqiri ėshtė i varrosur nė Haraēinё afėr xhamisė sė bashku me shtatė bashkėluftėtarė tjerė qė ranė dėshmorė nė betejat e Haraēinės, prej 22 qershor deri mė 25 qershor tė vitit 2001. Pas rivorrimit tė gjithė dėshmorėve, Beqiri pushon tek kompleksi i vorrezave tė dėshmorėve mbi fshatin Sllupcan. Aty pushojn tė qetė njė numėr i madhė i dėshmorėve dhe martirėve tė rėnė nė luftėn e 2001 nga rajoni i Kardakut tė Kumanovės.

Vijat e tijė nė ballė qė filluan ti renditen si nė luftėn e Kosovės Preshevės e nė fundė edhe ne vedlindjen e tij dhe lokalitetet pėr reth tregojnė se ai kishte parimin qė njėherė e pėrgjithmonė duhet qė shqiptarėt tė lirohen nga prangat sllave si dhe tė bėhet bashkimi kombėtar njė njė shtet etnik shqiptar.

BEQIRI dhe gjith dėshmorėt mbeten udhėrrėfyes pėr brezat qė vijnė sepse liria i ka rrėnjėt nė gjak , ai u sakrifikua qė nė atdheun e tij tė flitet gjuha e nėnės , tė ruhet nderi e kombi , e qė flamuri tė valoj i lirė nė trojet tona shekullore

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11568
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi