» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hakif Bajrami

Shko poshtė

Hakif Bajrami

Mesazh nga Dardania prej Thu 30 Apr 2015, 22:58


Profesor Doktor Hakif Bajrami historian shqiptar. U lind mė 7 mars 1943, nė katundin Balsh tė komunės sė Besianės, Malėsi e Llapit. Shkollimin tetėvjeēar e kreu nė Besianė. Kėtu e kreu, me sukses shembullor, dhe shkollimin e mesėm, nė gjimnaz. Nė Prishtinė, pikėrisht nė Degėn e Historisė sė Fakultetit Filozofik, i mbaroi studimet universitare. Nga viti 1969 u punėsua si arsimtar i gjuhės latine dhe i sociologjisė nė Gjimnazin e Besianės, por do tė do tė nxirret nga detyra si i “padėshiruar potencial pėr regjimin”. Mė 1970 erdhi nė Gjimnazin e Prishtinės, prapė arsimtar i gjuhės latine dhe i sociologjisė, kurse nga viti 1973 edhe i historisė nė Gjimnazin e Prishtinės dhe tė paraleles sė tij nė Besianė, e njėkohėsit i vazhdoi studimet pasuniversitare, nė Fakultetin Filozofik tė Prishtinės, pėr tė magjistruar mė 1975. Nga tashti, me gradėn shkencor “Magjistėr i Shkencave tė Historisė” u punėsua “Bashkėpunėtor shkencor” nė Entin e Historisė sė Kosovės, ku i ngjeshi pėrpjekjet pėr ngritjen profesionale shkencore dhe mė 15 janar 1979 e mori gradėn shkencore “Doktor i Shkencave historike”.

Botime
1. Rrethanat shoqėroro politike nė Kosovė 1918-1941, Prishtinė 1981, fq. 365;
2. Aradhja Partizane e Shalės, Beograd 1981, fq. 106;
3. Partia Komuniste e Jugosllavisė nė Kosovė 1919-1941, Prishtinė 1983, fq. 238;
4. Aradhja Partizane “Bajram Curri”, Prishtinė, 1985, fq. 244;
5. Bataloni Partizan “Meto Bajraktari”, Prishtinė 1988, fq. 232;
6. Libri i bardhė (nė katėr gjuhė: shqip Anglisht, frėngjisht, gjermanisht, serbokroatisht), Prishtinė-Tiranė,1992, fq. 106 ( gjithsej 512 faqe);
7. Tragjedia e Tivarit, Prishtinė 1993, fq. 226;
8. Bedri Pejani 1885-1946, Prishtinė, 1994, fq. 205;
9. Politika e shfarosjes sė shqiptarėve dhe kolonizimi serb i Kosovės 1844-1995, Prishtinė 1995, fq. 208;
10. Dėbimi dhe shpėrngulja e shqiptarėve nė Turqi (dokumente), Prishtinė 1996, fq. 506;
11. Mustafė Hoxhė Nishefci 1915-1995, Prishtinė 1997, fq. 338;
12. Kosova prej Bujanit nė Kaēanik, Prishtinė 1997. F. 424 ( i ndaluar mė 1990 nė shtypshkronjė);
13. Programet qė shėnuan historinė kombėtare shqiptare 1878-1997, Prishtinė 1997, f. 162;
14. Dokumente tė institucioneve gjermane pėr historinė shqiptare 1941-1944, Prishtinė 1998, fq. 302;
15. Ismail Hasan Ajeti-Bushi, Prishtinė 1999, fq. 166;
16. Ibrahim Gjakova shtyllė e Komitetit Kosovės, Prishtinė 2000, fq. 104;
17. Met Podjeva-Babloku, 1888-1976, Prishtinė 2000, fq. 202;
18. Kosova njėzetė shekuj tė identitetit saj, Prishtinė 2001, fq. 156;
19. Politika serbe pėr rikolonizimin e Kosovės me sllavė 1945-1948 (vėllimi i parė), Prishtinė 2002, fq. 634;
20. Programi Kombėtar politik i shqiptarėve, Prishtinė, 2002, fq. 110;
21. Si e okupoi Serbia Kosovėn mė 1912 (1), Prishtinė 2003 fq. 230;
22. Dosja Demaēi, Prishtinė 2003 dhe botimi i dytė 2004,479;
23. Naēertania program politik serb pėr shfarosjen e shqiptarėve 1844 – 1999, Prishtinė 2004, fq, 339;
24. Riokupimi i Kosovės nga Serbia mė 1918 (2), Prishtinė 2004, fq. 310;
25. Politika dhe lufta e drejtė shqiptare pėrballė neofashizmit serb 1989 – 1999, Prishtinė, 2006, fq. 530;
26. Antimemorandum (nė gjuhėt: shqip, anglisht, serbisht), Prishtinė 2007, fq. 207;
27. Zavere i zloēini UDB-e Jugoslavije prema albancima na Kosovu do 1966, Pristina, 2008, fq. 207;
28. Komiteti “Mbrojtja Kombėtare e Kosovės” dhe Qeveritė e Tiranės pėr krimet serbe ndaj shqiptarėve 1918-1941, Prishtinė, 2008, fq. 462;
29. Shqiptarėt nė mes Lindjes (Stalinit) dhe Perėndimit (Ēerqillit), (botuar si fejton ekskluziv nė “Kosova Sot”, 2008 (nė procedurė pėr botim nė libėr);
30. “Si e tradhtoi PKJ udhėheqėsin shqiptare rreth ēėshtjes sė Kosovės ( dokumente sekrete” – Libėr nė procedure tė botimit;
31. Epoka e Adem Demaēit, Prishtinė, 2009, fq. 68.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11481
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi