» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arti Ilir ne prehistori

Shko poshtė

Arti Ilir ne prehistori

Mesazh nga Vizitor prej Sat 14 Nov 2009, 00:53

Gjatė periudhės sė prehistoris, ilirėt kishin tėzhvilluar artin dekorativ,
artin e zbukurimit me figura gjeometrike tė objekteve qė ata pėrdornin.
Arti figurativ ka qenė pak i zhvilluar. Arti dekorativ ilir ka pasur
qėllim estetik (zbukurues) dhe botėkuptimor. Ai shėrbente pėr
hijeshimin e objekteve tė pėrdorimit praktik dhe pėr zbukurimin e
veshjes. Disa nga motivet gjeometrike kanė kuptim botėkuptimor, sepse
janė tė lidhura me kultet e kohės. Motivet gjeometrike qė zbukuronin
qeramikėn punoheshin me tekniken e gėrvishjes dhe tė mbushjes sė
figurave me ngjyrė tė bardhė. Nė disa treva ilire praktikohej edhe
pikturimi i qeramikės. Figurat gjeometrike mė tė pėlqyeshme kanė qenė
trekėndėshi dhe rombi, vijat zigzage, tufat e vijave dhe mė rrallė
rrethi. Trekėndėshi dhe rombi janė tė lidhura me kulte matriarkale,
kurse rrethi dhe kryqi i thyer pėrfaqėsojnė diellin. Parimet estetike
tė zbatimit tė artit dekorativ ilir janė simetria dhe harmonia e
kompozimit tė motive, pėrshtatja e kompozimit me formėn e objektit dhe
hijeshimi i pjesėve mė tė dukshme tė sendeve. Ky art shquhet pėr
saktėsinė e zbatimit tė motiveve, qė, sė bashku me parimet e tij bazė,
i kanė dhėnė artit deokrativ ilir njė bukuri tė veēantė, shumė tė
pėlqyeshme edhe pėr artėdashėsit e kohėve tona. Arti figurativ ilir
prehistorik kufizohej kryesisht nė punimin me baltė ose nė bronz tė
figurave tė kafshėve, tė shpendėve e mė rrallė tė njerėzve, tė cilėt
kishin me kultet fetare.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi