» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shqiponja shqiptare, simbol veshjesh nė Brazil

Shko poshtė

Shqiponja shqiptare, simbol veshjesh nė Brazil

Mesazh nga Naki prej Thu 27 Mar 2014, 18:29

Veshjet tė cilat mbajnė simbolin shqiptar – shqiponjėn dykrenore, janė bėrė tė famshme nė Brazil.
Kėto rroba kanė filluar tė pėlqehen edhe nga personalitetet e njohura nė atė vend, ashtu qė ish-sulmuesi i Milanit, Alexandro Pato, ka publikuar nė Instagram njė fotografi nė tė cilėn luan me qentė, ndėrsa ka tė veshur njė bluzė tė bardhė me shqiponjėn nė gjoks.

Disa nga komentuesit kanė reaguar menjėherė pėr tė treguar se bėhet fjalė pėr simbolin shqiptar. Madje ka pasur tė tillė qė kanė shkruar se “Pato dėshiron tė bėhet shqiptar”.
E vėrteta ėshtė se shqiponja dykrenore e flamurit tonė kombėtar ėshtė simbol firmės sė njohur tė veshjeve nė Brazil – “Cavalera”.
Nėse hapni faqen e internetit tė kėsaj kompanie do tė shihni shqiponjėn qė ėshtė emblema bazė e tyre. Po ashtu, nė tė gjitha veshjet e kėsaj firme dallohet simboli i shqiponjės, identike me atė tė flamurit shqiptar. Veshjet e dizajnuara nga kjo firmė, janė pėr t’u veshur ēdo ditė dhe vishen kryesisht nga moshat e reja.
Telegrafi nė kėrkim pėr tė marrė sqarimin rreth shfrytėzimit tė simbolit shqiptar nga kjo kompani, gjeti kėtė shpjegim nga stafi i tyre qė u drejtohet shqiptarėve tė interesuar pėr pėrdorimin e simbolit tė tyre kombėtar:
“Edhe pse kjo logo ėshtė shumė e ngjashme me flamurin shqiptar, shqiponja dykrenore gjendet nė shumė flamuj tė tjerė, si flamuri i Malit tė Zi, flamuri shtetėror i Serbisė, flamuri i Kishės Ortodokse Greke ose flamuri i shtetit autonom monastik Mount Athos. Origjina e kėsaj shqiponje vjen nga Perandoria Bizantine dhe ėshtė e lidhur me religjionin, familjen perandorake, simbolet etj... Besojmė qė kjo informatė do t’ju shėrbejė tė gjithėve, prandaj mos bėni shumė zhurmė rreth kėsaj”, thuhet nė sqarimin e stafit.
Padyshim qė njė sqarim i tillė ėshtė pėr tė shmangur tė vėrtetėn, pasi qė shqiponja e tillė dykrenore ėshtė vetėm simbol i shqiptarėve, derisa shqiponjat qė shfrytėzojnė tė tjerėt janė ndryshe. (Pėr mė shumė lexoni: Historia e flamurit Kuq e Zi).
Kompania “Cavalera” ėshtė themeluar nė vitet e nėntėdhjeta nga ish-bateristi i metal bendit “Sepultura”, Igor Graziano Cavalera. 

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi