» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kadri Bajri

Shko poshtė

Kadri Bajri

Mesazh nga Dardania prej Fri 01 May 2015, 00:38


Kadri Bajri lindi ne vitin 1823 nė Koshutan tė Rugovės ėshtė veprimtar shqiptarė.

Biografia
Kadri Bajri lindi ne vitin 1823 ne Koshutan tė Rugovės nė kohėn kur populli shqiptar po pėrjetonte ditėt mė tė vėshtira nėn okupimin turk dhe sulmete parreshtura tė fqinjėve serbo-malazez pėr ndarjen e trojeve etnike shqiptare. Ėshtė kjo koha e lulėzimit dhe e shuarjes me gjak tė dy pashalleqeve shqiptare, tė pashallėkut tė Ali Pashė Tepelenės dhe atij tė Bushatlinjeve tė Shkodrės. Fėmijėrinė Kadriu e kaloi nė Rugovė e pjesėrisht nė Pejė. Shumė herėt shquhet pėr menēuri dhe trimėri dhe si i tillė qė nė moshėn 17 vjeēare, ai u bashkėngjitėt luftėtarėve rugovas nė luftėrat e pafund pėr mbrojtjen e kufijve dhe trojeve shqiptare. Pėr menēurinė dhe guximin qė tregoi nė pėrleshjet me armikun ai fitoi shpejtė simpatinė dhe dashurinė e mbarė popullatės sė Rugovės, Pejės e mė gjerė dhe si i tillė zgjedhet udhėheqės - BAJRAKTAR - i Rugovės nė vitin 1846 nė njė kuvend gjithė rugovas. Kadri Bajri, sė bashku mė vėllaun mė tė ri (Hysen Bajrin 1825-1848) u treguan si prijės tė zotėt dhe strategė tė vėrtetė nė luftėrat e pėrgjakshme pėr mbrojtjėn e trojeve shqiptare.

Kadri Bajri ishte ideor e shpirtėror i rugovasve nė paqe dhe prijės sypatrembur nė betejat e shumta qė bėnė rugovasit pėr mbrojtjėn e tokave tė veta e mė gjerė, kurdoherė tė ndihmuar nga vullnetarė tė tjerė nga Peja e nga vende tė ndryshme tė Rrafshit tė Dukagjinit. Ai mori pjesė dhe udhėhoqi luftėrat nė Smilovicė, Mokna, Kacuberr, Beranė, Shekullar, Moraqė etj. Kadri Bajri me luftėtarėt e tij pati detyre tė posaēme nė Lidhjen e Prizrenit e poashtu ishte prijės mė 1879 kur vritet Mehmet Ali Pasha nė kullėn e Avdulla Pashė Drenit, qė kishte ardhur nga Stambolli pėr ta shuar me gjak Lidhjen e Prizrenit. Nė luftėn e Kaēanikut, krahas Idriz Seferit e luftėtarėve tė tjerė mori pjesė edhe Kadri Bajri me forcat e veta.

Populli e pėrjetėsoi kėtė :

Kadri Bajri po e c’vesh shpatėn,
Po i shkėlqen si hana natėn,
Hana natėn e dielli ditėn,
N’Kaqanik e kanė zanė pritėn,
N’Kaqanik tė guri i Ē'pum,
Gjysa dekum, gjysa t’varruem...
Kadria ishte edhe pjesėmarrės i Lidhjės sė Pejės. Ku mė Haxhi Zek Pejėn, Ali Pashė Gucine, e shumė trima tė tjerė Shqiptar lidhėn Besėn pėr mbrojtjen e trojeve Shqiptare deri nė vdekje.

Ali Pashė Gucia( - 1885), Haxhi Zekė Peja (1832-1902), Kadri Bajri (1823-1918).

Kadri Bajri ishte edhe prijės i forcave tė Lidhjės sė Prizrenit edhe nė luftėn e mirėnjohur tė Nokshiqit.

Nė kėtė luftė nėn flamurin dhe komandėn e tij, luftuan heroikisht luftėtarėt rugovas, luftėtarėt e Podgurit dhe tė vendeve tė ndryshme tė Rrafshit tė Dukagjinit.

Ai pati shokė tė idesė e bashkėluftėtarė besnikė edhe Ali Pashė Gusinė e Haxhi Zekė Pejėn. Kėta kurdoherė i erdhėn nė ndihmė njėri-tjetrit.

Kur nga Stambolli i rrezikohet qėndrimi nė Pejė, Haxhi Zekės, Haxhiu gjeti strehim nė Rugovė, nė kullėn e Kadri Bajrit, i ruajtur dhe i mbrojtur nga trimat rugovas.

Kėshtu veproj Kadriu kur e kėrcėnoj Mark Milani Haxhi Zeken :

Kadri Bajri n’kam na u que ,
N’jatagan dora I ka shkue,
PO ma preke ti mu o Haxhin,
Unė t’vras ty e ta kalli shpin.
Pas Kongresit tė Berlinit, tė pakėnaqur me vendimet e tij me ndėrhyrjen e Malit tė Zi tek Rusia e Rusia tek Porta e Lartė, Kadri Bajri, Haxhi Zeka, Ali Pashė Gusia e Haxhi Qela u syrgjynosėn nė Stamboll. Kadria e Haxhi Zeka lirohen pas tri vitesh.

Edhe nė Kuvendin gjithėpopullor tė Verrat e Llukės ai ishte pjesėmarrės. Kėtė e vėrtetojnė edhe dokumentet historike dhe vendimet e kėtij kuvendi dihen.

Kadri Bajri vdiq mė 1918 duke ua lėnė tė vetėve, dhe gjithė shqiptarėve amanetin qė tė luftojnė pėr Shqipėri.

Hysen Bajri (1825-1848) ‘’Hysen Bajri’’.

FLAMURITARI I RUGOVES

Hysen Bajri lindi ne vitin 1825 ne Koshutan te Rugovės.Ishte vllau me I vogel i Kadris.Si I ri u bashkua me luftetaret e rogoves dhe me vellaun e ti me te madh Kadrinė, per ti mbrojtur trojet shqiptare nga parandorija osmane dhe serbia e mali I zi.Ne te gjitha luftrat per Shqiperi ku mori pjesė , ai e mbajti flamurin ne dore. Ishte trim sypatrembur por ne vitin 1848 ne lufte me flamur ne dore , ball per ball me Miter Milanin udheheqesin e forcave malazeze , vellaun e Mark Milanit bie herojkisht ne fushebeteje ne Shekullar duke i lėnė te pikelluar per jete tė gjithė tė afermit , farefisin e me gjėrė…---

Amaneti I tij percillet me breza nga pasardhesit e ti , per mbrojtjen e trojeve etnike Shqiptare , Dhe per ruajtjen e tradites e zakoneve kombetare ‘’SHQIPETARE’’.

Atė kenduan edhe nė kėngė: Hysen Bajri

Hysen Bajri po ban me dore, se spo muj baclok me fole,

se me ka ra gjaku ne goj me kan pre shkijet me jatagan.


Hysen Bajri fjal ka que, A ka djal ne Rugovė me shkue, Nanes teme me mi kallxue, Kjajmi shokt ma fort se mue, Kjajma smajlin e kjajma zeken, Qysh nuk iken o mem lan vetem, Bashk me mu e kan ba deken.

Pas shum luftrave e pas shum torturave , Me 28 nėntorė ne vitin 1912 arrinė deshira e kahmotshme e Shqiptareve. Arrinė njė Pamvaresi e gjymtė dhe nje Shqiperi e copėetuar sepse mbetet pa ’’Metvegjen,Bujanofcin, ,Kosoven,Qamerine’’e shumė e shumė troje te tjera te okupuara nga Greket nga Serbet nga Malazezet etj.

Me 17 shkurte 2008 shpallet Pavaresia e Kosoves, Dhe njė here e pergjithmonė shkeputet nga Serbet.

‘’Shqiperise dal ngadale po I sherohen plaget e vjetra’’…!Foto e udheheqseve te lidhjes Shqiptare te prizrenit. (1878).

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11415
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi