» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"""Racizmi ndaj shqiptareve ne greqi"

Shko poshtė

no GREQIA ISHTE VARRI DHE FERRI I ARBĖRORĖVE

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 26 Jun 2007, 16:27

Ē“NDIKIM PATĖN SHQIPTARĖT NĖ FORMIMIN E SHTETIT TĖ RI GREK
Arberoret(shqiptaret e Greqise)dhane nje kontribut te madh ne ēlirimin dhe pavaresimin e Greqise ,si dhe formimin eshtetit te ri grek.Keta luftetare trima e tenjohur heroj te Revolucionit te vitit 1821,jo vetem qe luftuan me arme ne dore,por ishin edhe kryetaret epare te shtetit grek,qe e quan Greqine drejt ndertimit te jetes evropiane.
ANDONI KRYEZIU-ishte kryeminister i Greqise ne vitin1850,dhe pikrisht ky arbror e shpalli Kishen Autoqefale Greke,duke e shkeputur njehere e pergjithmone nga vartesia e Fanarit te Stambollit.
Ne kohen kur arberori Dhimiter Vulgari ishte kryeminister iGreqise,shtate ishujt ubashkuan me Greqine.Ky kryeminister arberor mbeshteti me force kryengritjen e Ishullit te Kretes,per tu bashkuar me Greqine.Edhe pse arberoret kontribuan shume ne ēlirimin dhe formimin e shtetit te ri grek,megjithate Greqia u be varri dhe ferri i arberoreve.
Theodor Pangalo(1878-1952)
Teodor Pangalo lindi me1878 ne Salamine.Kreu shkollat elarta ushtarake dhe arriti graden e gjeneralit,dukeu bere edhe Kryetar i Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise.
Me 1925 me ushtrine e tij permbysi Qeverine dhe u be kryeminister,pasi mori votbesimin nga Asambleja e PesteKombetare.Deri ne vitin 1926 ishtePresident i Republikes se Greqise.Pra si shihet arberoret me lufterat dhe kontributet etyre e bene Greqine,por Greqia u shendrua ne varrin e tyre,duke lakmuar mitet per copezimin eshqiptareve,ashtu siSerbia ndajKosoves.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14061
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

no """Racizmi ndaj shqiptareve ne greqi"

Mesazh nga bovari prej Sun 30 Sep 2007, 16:09

Skandalet nuk kan te sosur dhe sigurisht edhe polemikat qe provokohen nga fqinji yne.Se fundi nxoren ne qarkullim edhe skandalin e fundit nje kenge antishqiptare dhe ja kenga dhe vargjet te perkthyera ne shqip:


Mirėmėngjesi Greqi!

Tė q... Shqipėrinė!
Ju dhamė ushqim
dhe kulturė greke,
tė gjithė shqiptarėt na zėnė vendet tek bankat greke
dhe nė shkollat teknike tė gjithė grekėt ngelen jashtė.

Nuk duhet tė rrinė atje,
s'mė bėhet vonė qė janė tė uritur,
mė ngrenė nervat qė mbajnė erė
mė ngrenė nervat si flasin
Tė ikin tė zhduken,
Nė djall tė venė!
Sepse ka grekė qė duan tė punojnė dhe tė hanė.
Mirėmėngjesi Greqi!

Tani votoni ligje,
thuajuni Jo shqiptarėve dhe tė huajve tė paligjshėm!
Shiko pak ti Greqi edhe fėmijėt e tu.
Alvane (shqiptar) tė shkosh nė djall
Atje ėshtė vendi yt!
Tė mė rrosh Greqi dhe ata t'i fshish.
Dhe kėtyre tė paligjshmėve
derėn t'ua mbyllėsh!
Nuk dua tek blloqet e rrugėve
kafe dhe portokaladė
Ne vuajmė zorin, kurse ata
tek qendrat e refugjatėve
Greqi mė fal, por nėse do qė tė ndryshoj bindje
duhet edhe ti tė mėsosh tė duash.
Mjaft mė mundon dhe mė gėnjen
dhe ėndrrat e mia m'i shpėrndan!

Mirėmėngjesi Greqi, ti dhe pakistanezėt e tu!
Ti pėr myslimanėt po ua var kristianėve tė tu
Xhami duan tė ngrehin
Dhe ti thjesht e pėlqen
Mė fal, por po humb ekuilibrin
Zotėrinj ministra, zotėrinj deputetė
dhe t'i shkėrdhatė shqiptar i rreckosur
A nuk shkoni tė q..., ju kam varur k...
por derisa ju votova, mirė tė mė bėhet.
Greqia ėshtė atdheu, familja edhe feja
i q... shqiptarėt, e q... dhe Shqipėrinė!
Nuk jam racist, jam vetėm grek
ndjej se jam mbi tė gjithė dhe kėshtu duhet tė jetė me siguri.
Kishim Partenonėn dhe ata jetonin nė shpella
Mandi ne vishnim atėherė, ata lėkurė dhie
Aleksandėr kishim, Leonidha dhe Perikli.
Kurse ata ishin tė zbathur edhe analfabetė
Greqi mė fal, por nėse do qė tė ndryshoj bindje
duhet edhe tė mėsosh tė duash.
Mjaft mė mundon dhe mė gėnjendhe ėndrrat e mia m'i shpėrndan!


************************************
************************************
************************************

pershndetje nga ana jone tani
--------------------------------------
Grek,o turpi i Evropės!

Nga Arben Duka

Nuk e di mirė historinė
Ndaj dhe ja fut kuturu
Kur qe Zhapa nė Athinė
Shėrbėtorėt ishit ju.

Vangjeli me Konstandinė
Dhe nuk kish Ballkani tjetėr
Kishin pėr t'u larė kėmbėt
Plot 100 grekėr.

Pra tani e kupton vetė
E kupton, more mafie
Kush kish manto vėrtetė
Dhe kush kish lėkurė dhie.

Harrove Pasha Alinė
Atė kokė kryeneēe
Qė kishte Vasiliqinė
Vajzėn greke 20 vjeēe.

Tetėdhjetė vjeē ishte Alia
Po me Vasilinė djalė
Kemi dyfeqe tė forta
Si nė sup e si nė shalė.

Ti nuk e njeh historinė
Ndaj dhe ja fut kuturu
Asnjėherė, nė jet'tė jetėve
Pasha grek s'pati kėtu.

Pashallėku i Janinės
Pashati s'ia pushonte kėngėt
Dhe ju grekėrit krenarė
Aliut i puthnit kėmbėt.

Dhe tė bindur porsi lopėt
Ju " Shqiponja ", ju " petritė "
Ishit gati t'i dhuronit
Tė gjitha Vasiliqitė…

Ndaj, o grek, surrat i pjerdhur
Mos e merr me tė vėrvitur
Nga Aliu e pėrpara
Jemi mbi juve tė hipur.

Ndaj o grek, o grek i pjerdhur,
Nė pabesi i kalitur,
Kur na shkrove palo kėngėn
Kėto gjėra s'i ke ditur!...

S'diskutohet, je shkėrdhatė,
Gjersa si shkėrdhatė shan,
Po dhe ne s'e hamė thatė
Po tė morėm nė nishan.

Se kemi gjuhė me ngjyra,
Mė me ngjyrė se e grekut,
Po tė zu ajo si zgjyra
A tė keqen e dyfekut !...

Kemi gjuhė tė ylbertė,
Mund tė shajmė nė 100 breza,
Po s'e bėjmė se jini vetė
Mė e zezė se e zeza !...

Po s'e bėjmė, o pallosh
Sepse s'ju lė dot pa brekė
Dhe tė zezės s'ke ē'ti shtosh
Veē ndonjė duzinė me grekė.

Po ju jini pederastė
Ndaj dhe kot i mbani brekėt
Kėshtu ju thotė njė pellazg
Qė ish shumė mė parė nga grekėt…

Po ju jini pederastė,
Hapini kėmbėt si direkėt,
Kėtė e thotė njė Ilir
Qė ishte mė parė nga grekėt...

Pra, dėgjo e dėgjo mirė,
O surrat me mballoma,
Gjysma e tokave ku rron
Kanė qenė sarajet tona...

Ėshtė shkruar e do shkruhet
Nė tė bardhė e nė tė zezė
Ėshtė e gjitha Shqipėri
Qė nga Vjosa nė Prevezė!...

Nė vėrtet mbajmė erė
Mbajmė erė, o turi qėn
Po mbajmė njė erė malesh
Jo si ty m.. e llagėm…!

Gjykimi t'u errėsua
Ti je kafshė e s'ke gjykim
Ndaj dhe sorollop e sua
Nuk ka mėnd sa k… im.

Mos u prish e mos u nxi
Me atė palo fytyrė,
Se nga ty, o i ri
Dhe k…. flet mė mirė!....

Kujt i plas se je racist
Ti bythėshpuari me nam
Pėr krenarinė kombėtare
Njėqind herė mė shumė jam.

Kush pjerdh pėr racizmin tėnd
Tash qė bota ėshtė globale
Po ti s'i di kėto gjėra

Nuk i di se je njė hale.

Nė gjithė botėn qarkullojnė
Njerėzit, idetė edhe vlerat
Po ti s'i di kėto gjėra
Se je rritur me derrat.

Emigrantėt do tė kthehen
Njė ditė kėtu me tė gjitha
Se pėr ju, o pederastė
Se pėr ju s'iu plasi b...!...

Tash e mbylla ta hap prapė
Kėsaj radhe, o i zi,
Ta dish s'tė urrej aspak,
Mė vjen vetėm neveri!...

Me vjen vetėm neveri,
Natyrisht dhe pakėz frikė,
Sepse rrojnė nė Greqi
Njerėz prehistorikė.

Njerėz prehistorikė
Nė kufi i kemi ne,
Ndaj, o grek, ta them pa frikė
Tė dhjefsha mu nė BE!...

Ti je turpi i Europės
Ti je turp, more spathato
Tė dhjefsha mu nė BE
Natyrisht dhe mu nė NATO!...

Tė dhjes BE e NATO
Dhe ty legen i sėmurė
Kur kanė njė si ty brėnda
Nuk dua tė futem kurrė.

Nuk dua tė futem kurrė
Nuk kam ē'tė bėj nė nevojtore
Nuk dua tė futem kurrė
Se matet me dy peshore.

Jam krenar qė jam shqiptar
Nip i Gentit dhe Teutės
Kam lindur nga barku i pushkės
Dhe nga teli i lahutės.

Jam krenar qė jam shqiptar
Dhe pse te greku jam shėtitės
Kam lindur nga vesė e lules
Kam lindur nga vezė e dritės.

Thonė i shari tė shan,
Ndaj vazhdoni tė shani,
Po si s'ju vjen turp, o katran
Pėr kryqin qė simbol mbani.

alb alb alb alb alb alb

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12195
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

no Re: """Racizmi ndaj shqiptareve ne greqi"

Mesazh nga Resi prej Tue 02 Oct 2007, 11:05

Te lumte Bovari per temen.
Jemi akoma ne gjume ne. Sa fat i keq akoma ka te tille qe vdesin per Grekun, turp.
Ju faleminderit

Resi

Shteti : All over !
Postime : 83
Kyējet nė forum : 12355
Regjistruar mė : 03/06/2007
Profesioni : Informatika

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

no Re: """Racizmi ndaj shqiptareve ne greqi"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi