Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NJERIU DHE NATYRA 2 (LIBĖR BAZĖ)

Go down

NJERIU DHE NATYRA 2 (LIBĖR BAZĖ) Empty NJERIU DHE NATYRA 2 (LIBĖR BAZĖ)

Post by Naki Mon 31 Jan 2022, 03:06

Libri “Njeriu dhe Natyra 2” ėshtė hartuar nė bazė tė plan-programit mėsimor, sipas Kurrikulės sė re tė aprovuar nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė sė Kosovės. Ky libėr ėshtė pėrgatitur pėr fushėn kurrikulare: Shkencat e natyrės – Programi mėsimor: Njeriu dhe Natyra.
 
Nė libėr bazė, janė dhėnė njohuritė elementare tė shkencave tė natyrės pėrkatėsisht tė disiplinave: Biologji, Kimi, Fizikė dhe Gjeografi, tė cilat trajtohen si njė tėrėsi brenda lėndės mėsimore Njeriu dhe Natyra 2, pėrkatėsisht kapitujve: materia, vetitė dhe shndėrrimet; bota e gjallė; proceset fizike; Toka, mjedisi dhe gjithėsia. Pėrmes temave tė trajtuara nė lėndėn Njeriu dhe Natyra, nxėnėsit inkurajohen tė kuptojnė se si shkenca mund tė pėrdoret pėr tė shpjeguar fenomene tė ndryshme tė cilat ndodhin nė mjedisin ku ata jetojnė.
 
Nė fletore tė punės janė dhėnė detyra tė ndryshme pėrmes tė cilave synohet qė nxėnėsit tė zhvillojnė aftėsitė e tyre nė tė kuptuarit mė tė mirė tė mjedisit nė tė cilin ata jetojnė si dhe proceseve tė ndryshėm natyrore qe ndodhin nė atė mjedis.

Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė e Kosovės e ka lejuar pėr botim dhe pėrdorim kėtė tekst shkollor pėr klasėn e dytė, me vendimin numėr 145/01-b, tė datės 27.06.2019.
Tekst i ribotuar sipas specifikave tė lėndės sė raportit tė dorėzuar me NR.P: 1580, tė datės 08.07.2020, Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.
***
 
Shtėpia Botuese “Dukagjini”
Hajdar Dushi, nr. 27
Prishtinė, 10 000
Republika e KosovėsLinku ku mund ta shfletoni librin online KLIKO DHE LEXO
Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25168
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum