Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bullizmi nė shkolla

Go down

Bullizmi nė shkolla Empty Bullizmi nė shkolla

Post by Naki Mon 31 Jan 2022, 02:40

Pandemia ka shtuar edhe rastet e bullizmit nė shkolla. Psikologėt shprehen se koha e kaluar nė rrjetet sociale ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė.
“Kujdes me teknologjinė grupet sociale ku hyjnė fėmijėt, me personat me tė cilėt flasin, me bashkėmoshatarėt qė qėndrojnė. Forma e tė bėrit presion pėrmes teknologjisė ėshtė mė e shprehur tek grup moshat 11-12 vjeē”, shprehet Marta Bej, psikologe.
Mėsuesit janė ata qė nė tė shumtėn e rasteve vėnė re se kur njė fėmijė po bullizohet. Por njė rol kryesor luajnė dhe prindėrit, tė cilėt janė njė faktor ky nė pėrmasimin e gjendjes sė fėmijės.
“Njė mėsues ėshtė personi kryesor qė shikon nėse njė fėmijė ka pėsuar apo jo ndryshime nė sjelle apo ėshtė mbyllur nė vetvete. Ka raste qė prindėrit kanė njė stil jete tė ngarkuar dhe nuk e ndjekin dot jetėn sociale tė fėmijės jo vetėm nė shkollė por dhe jashtė”, thekson psikologia.
Prindėrit tregojnė pėr Euronews Albania se rastet kur fėmiėjt e tyre janė bullizuar.
“Mė ka rastisur, e kanė tallur pėr shkak tė shėndetit, kanė hedhur ndonjė fjalė. Falė Zotit ky ėshtė njė djalė qė flet me mua dhe mė ka treguar. E kemi zgjidhur dhe mėsuesja kujdestare ėshtė treguar shumė e mirė”, tregon njė prind.
“Mė kanė rrahur vajzėn nė shkollė, e kanė kėrcėnuar dy vajza tė tjera”, shprehet njė tjetėr prind.
Njė viktimė e bullizmit ka gjasa qė tė ketė probleme tė shėndetit mendor si ankthi dhe depresioni, ndaj dhe fėmijėt kanė njė thirrje pėr miqtė e tyre.
Vetė fėmijėt kanė njė apel pėr kėtė fenomen. “Unė i them qė mos u tallni se ėshtė gabim”, shprehet njė nxėnėse.
“Ėshtė gabim tė shajmė njėri-tjetrin. Ne duhet t’i mbėshtesim shokėt nė ēdo rast”, shprehet njė tjetėr nxėnės.
Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25168
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum