Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kujdes!! Dhuna e prindėrve ndaj fėmijėve rrit rrezikun e sėmundjeve mendore

Go down

Kujdes!! Dhuna e prindėrve ndaj fėmijėve rrit rrezikun e sėmundjeve mendore Empty Kujdes!! Dhuna e prindėrve ndaj fėmijėve rrit rrezikun e sėmundjeve mendore

Post by Naki Mon 31 Jan 2022, 02:58

Dhuna fizike dhe psikologjike e prindėrve ndaj fėmijėve rrit nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rrezikun qė mė vonė tek ata tė shfaqen ērregullime mendore, ērregullime tė gjendjes shpirtėrore, ērregullime tė personalitetit, depresion dhe ankth. Rrahja e fėmijėve rrit rrezikun qė ata tė bėhen tė dhunshėm, tė konsumojnė alkool dhe drogė si dhe tė shfaqin sjellje maniake.
Njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics” duhet t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve apo edhe nė rastėt kur ushtrojnė dhunė psikologjike ndaj tyre, si edhe  nė rastėt kur u bėrtasin.
Kėrkuesit morėn tė dhėna nga mė shumė se 34.000 tė rritur dhe zbuluan se tė jesh qėlluar me shpulla nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rrit rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve mendore duke filluar qė nė adoleshencė.Nė bazė tė rezultateve, dhuna trupore shoqėrohet me ērregullime tė gjendjes shpirtėrore, pėrfshi depresionin dhe ankthin, po ashtu ērregullimet e personalitetit dhe abuzimin me drogėn dhe alkoolin. Ata llogaritėn se rreth 7% e sėmundjeve mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri, si shuplakat dhe goditjet.
Studimi raporton se shuplaka rrit rrezikun e depresionit primar nė 41%, pėrdorimin e alkoolit dhe drogės nė 59% dhe sjelljet maniake nė 93%. Sipas Tracie Afifi, profesor nė Universitetin e Einnipeg, ėshtė e kėshillueshme pėr prindėrit dhe tė gjithė edukatorėt qė punojnė me fėmijėt, nė asnjė mėnyrė tė mos ushtrojnė dhunė ndaj fėmijėve tė ēdo moshe, sepse lidhja mes dhunės fizike dhe ērregullimeve mendore ėshtė reale.Edhe pse sipas Akademisė Amerikane tė Pediatėrve (AAP), rreptėsisht ndalohet goditja me shuplakė, nga shifrat e studimeve del, se mė shumė se gjysma e prindėrve nė SHBA pranojnė se kanė dhunuar fizikisht fėmijėt e tyre. Disa kėrkues sugjerojnė se janė rreth 70-90% e nėnave qė kanė qėlluar me shpullė tė paktėn njėherė. Por njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics”, mund t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve. 
Dhunimi i fėmijėve nga prindėrit nė Shqipėri, sidomos nė zonat rurale, vijon tė mbetėt njė fėnomen tepėr shqetėsues. Ka raste tė pėrsėritura tė dhunės ndaj fėmijėve dhe goditja me shuplakė ėshtė njė fenomen thuajse i zakonshėm pėr shumė prindėr. Shpesh herė ėshtė raportuar edhe pėr raste tė dhunės ndaj fėmijėve nė shkolla. Duke parė rrezikun e madh qė sjell ky fenomen, prindėrit duhet tė shmangin nė mėnyrė kategorike dhunėn fizike dhe psikologjike ndaj fėmijėve.
Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25168
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum