Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesele nga Pleqtė

3 posters

Go down

Mesele nga Pleqtė Empty Mesele nga Pleqtė

Post by Naki Wed 16 May 2012, 23:29

Murseli e kish pas martue djalin.Kur shkojne shoket me ja ba per hajr , i thone:
-Per hajr , Mursel qi e martove djalin!
-Hajer paqi!
I thone:
-A ki pas gzim ma t'madh n'ymer tan se sot qi pe marton djalin?
-Po , qysh jo.
-Kur?
-Kur jam martue vete. Very Happy
Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25519
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Mesele nga Pleqtė Empty Re: Mesele nga Pleqtė

Post by Naki Wed 16 May 2012, 23:34

Martohet nji vajze. Tane njerezve te shpise po u thirrte n'emen. Vjehrres, Rukije, vjehrrit Qamil, kunatit Fadil, burrit Myftar, etj. Mirepo vjehrres nuk po i vjen fort mire. Te pakten te shoqit,-mendon vjehrra,- Qamilit t'mos i therriste me emen. E therret nusen e i thote se Qamili e ka dhe nje "bisht" mbrapa, po nuk i tregon se i duhej thane: Qamil "aga" duke mendue se nusja e dinte ose do ta kishte ndigjue nga nuset e tjera te shpise. Sa vjen Qamili nga puna, nusja i del perpara e i thote me nje fryme: " Mire se erdhe Qamil "bishti"!..."
Naki
Naki

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9124
Kyējet nė forum : 25519
Regjistruar mė : 2007-05-29

https://naki.albanianforum.net

Back to top Go down

Mesele nga Pleqtė Empty Re: Mesele nga Pleqtė

Post by epanjohura Sun 06 Apr 2014, 19:12

Ishte nje here nje dite nje burre i cili po ecte rruges dhe kur c'te shikoje nje funeral i madh para tij . Ishte nje kolone e madhe me burra dhe ne fillim te kolones ishte arkivoli.

Ky burre u cudit shume sepse ne kete funeral pa vetem burra , per kete aresye vendosi te afrohet dhe te shikoje se c'fare kuptimi kishte gjithe kjo.

U afrua dhe pa ne fillim te funeralit nje zoteri me nje qen te madh perdore te lidhur dhe e mbante litarin e tij.
Pastaj pa tek arkivoli dhe arkivoli ishte bosh.

U cudit aq shume sa qe tha me vehte :- Do te pyes kete zoterine qe mban qenin.

Zoteri:- tha ai . 
-A mund te me thuash se c'fare kuptimi ka gjithe ky funeral me nje arkivol bosh?!

Ai zoteri i tha:- Shshshshsh.. mos bertit , ka vdekur vjehrra ime.

-Ka vdekur vjehrra jote?! - Po ku eshte se nuk ka asnje trup ne arkivol?!

Zoteria tha perseri:- e ka ngrene qeni qe kam perdore.

-Aha , kuptova - tha ai burre qe po e pyeste.
Pastaj u largua pak dhe u kujtua:- Hej Zoteri , a mund te te kerkoje dicka?

-Po . Iu pergjigj zoteria me qenin perdore.

-A mund te ma japesh qenin borxh? Tha burri qe ishte cuditur ne fillim.

- Me vjen keq duhet te futesh ne rradhe. Tha zoteria me qenin perdore.
avatar
epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 12047
Regjistruar mė : 2014-01-30

Back to top Go down

Mesele nga Pleqtė Empty Re: Mesele nga Pleqtė

Post by Ali Sun 06 Apr 2014, 19:29

Ne nje ode te nje fshati, mbildheshin burrat dhe kishte qen nje djal i asaj shpie, qe e kishte marr si shprehi, qe sa here rrente dikush, ky te i thonte: Po rrenė dhe ate me ze te lartė, dhe tash prinderit dhe te shpis po i thojn, more na morre ftyren, qysh po i thu musafireve ashtu nersy, po rren, a e di se eshte shprehi e keqe dhe i ngushton musafiret. Por tash e tutje, nese rren dikush, ti ski nevoj mi than qe po rren, mirpo mjafton qe sa here te rren dikush, ti te kollitesh si shenje qe po rren qe ne mandej ta dijm se po rren mysafiri.
Dhe pas disa diteve po vjen nje mysafir ne ode, dhe po fillon fjalen dhe po livdohet shume e shum dhe po thotė qe i kam mbjell disa qulaha dhe kunguj, dhe i kam punu mire, sa qe aq lozė te medha i ka bo, une me makine po eci neper lozet e saja.
Ky djali i ri, pi drejtohet babes tij, me keto fjal: O Babė, allahile a i kollitet qesaj rrene, leje bre mos ja kaj nonen??
- Baba: pernime nuk i kollitet kesaj rrene
Ali
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 17997
Regjistruar mė : 2007-11-17

Back to top Go down

Mesele nga Pleqtė Empty Re: Mesele nga Pleqtė

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum