Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

11 fakte historike pėr Isa Boletinin qė secili nga ne duhet t'i dijė

Go down

11 fakte historike pėr Isa Boletinin qė secili nga ne duhet t'i dijė Empty 11 fakte historike pėr Isa Boletinin qė secili nga ne duhet t'i dijė

Post by Albanian_Girl Wed 04 Nov 2015, 00:31

1. Isa ishte luftėtar i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė betejėn e Slivovės (22 prill 1881) kundėr forcave osmane. Pėrkrahu Haxhi Zekėn dhe atdhetarėt e tjerė nė themelimin e Lidhjes Shqiptare tė Pejės (1899-1900) dhe nė qėndresėn e saj kundėr sunduesve osmanė dhe qarqeve shoviniste fqinje.
2. Ishte shumė shpesh i tradhtuar nga tė tjerėt. U tradhtua nga Veliu i Kosovės i cili i dha urdhėr majorit, Mehmet Efendiu, por Isa ishte mėsuar me tradhtar. Nė ditėn e bajramit ai deshi tė sulmoi, megjithatė Isa u tregua i menēur duke ia zuri pritėn. Ai shkoi nė fshatin Banjė dhe i ēoi fjalė Veliut. "Shnosh e mirė arrita nė Banjė, ndėrsa majorin, Mehmet Efendiun e lash nė Boletin. Po tė doni urdhnoni edhe ju se po ju pres si majorin.”
3. Nga Stambolli Isa Boletinit i lejohet tė kthehet nė Kosovė pas katėr vitesh. Atij iu lejua kthimi mė 1906, kur Rusia u mund nė luftė nga Japonia, se pėrndryshe s'kishte pėr t'u liruar kurrė. Kur ia komunikuan lirimin ai tha: "Ma ēoi Zoti Zhapanin (Japonezin) nė ndihmė e ia theu kryet Muskovit (Rusisė) e me m'u dha mundėsia tė kthehem nė Kosovė". Sulltani i dha titullin Bej dhe i ofroi ēifliqe nė Stamboll, vetėm tė rrinte atje, por ai iu pėrgjigj: "Ma i mirė asht Boletini, se Stambolli."
4.  Ishte njė nga organizatorėt e Kuvendit tė Ferizajit . Nė vitin 1908 luajti rol tė rėndėsishėm nė shpalljen e Kushtetutės. Iu kundėrvye politikės reaksionare e antishqiptare tė xhonturqve. Kur Xhavid Pasha dėrgoi 7,000 burra me nė krye Dervish pashėn drejt Shqipėrisė qė tė nėnshtronte Kosovėn, Isa Boletini me njė grusht burrash shtjelluan njė mbrojtje tė guximshme. Gjatė dėbimit trupat osmane dogjėn kullėn e familjes sė tij nė shenjė hakmarrje.
5. Armiqėsia ndaj serbėve nisi po mė 1908. Atėherė kur Isa me njerėzit e vet ēarmatosi bandat serbe tė komanduara nga konsulli rus i asaj kohe, tė furnizuara me armė po nga Rusia. Nė 1909 Boletini udhėhiqte betejat nga Prishtina nė Prizren e mė tej edhe mė gjerė, Burri i Kosovės luajti rolin qendror si kryetar i kryengritjes tė pėrgjithshme nė pranverė tė 1910 kur udhėhoqi luftėtarėt nė betejat e zhvilluara me ushtrinė turke nė zonat Shtimlje-Carralevė mė 1910 ku turqit thyhen keqas e mė pas ndėrton edhe njėherė shkollėn shqipe dhe kullėn qė edhe sot qėndrojnė.
6. Nė ditėt e pavarėsisė, nė krye tė pėrfaqėsuesve tė Kosovės. U ndodh pėrkrah Ismail Qemalit nė Vlorė dhe mori pjesė aktive nė organizimin e forcave tė armatosura pėr mbrojtjen e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Vlorės,- ku tregohet se Ismail Qemali i ofroi njė post ministri, e Isa ģa ktheu "Jo Ismail, se duhen njerėz tė shkolluar", dhe i rekomandoi M. Derallen.
7. Mė 1913 ai sė bashku me dostin e tijė Ismail Qemalin ia tregoi dhėmbėt Londres. “Sa hyri nė godinėn e Ministrisė sė jashtme britanike qė tė mbronte ēėshtjen e kombit tė tij, polici i sigurisė i kėrkoj tė hiqte revolen nga brezi dhe t'a linte nė vendin e posaēėm ngaqė duhet tė hynte i paarmatosur. Ai e dorzoi pa u ankuar. Gjatė takimit, ministri i jashtėm, Sir Edward Grey, e shoqėroi Boletinin drejt vendit pėr tė rimarrė revolen e tij. Ku ministri qeshi, ‘Gjeneral, gazetat mund tė shkruajnė nesėr se Isa Boletini, qė as Mahmut Shefqet Pasha s'mund t'a ēarmatoste, sapo u ēarmatos nė Londėr.’ Boletini ia ktheu me njė pėrqeshje tė butė, ‘Jo, jo, as nė Londėr!,’ dhe nxori nga prapa njė revole tė dytė.”
 8. Shqiptarėt qė shkuan nė Londėr lanė pėrshtypje tė mira. Nė njė rast kur Aubrey Herbert si kryetar i komitetit bashkė me Tonin Prekźn shėrbyen si pėrkthyes mes Isa Boletinit e z. Lloyd George ku u tha sa vijon,
"Thuaji atij,” tha Isa, "qė unė jam malėsor, ashtu si ėshtė ai, dhe qė unė e di qė zemra e tij ėshtė e sjellshme karshi atyre qė vuajnė.” E tha me shumė shprehi, ”E thuaji qė kur tė vij pranvera, do tė plehėrojmė Fushė Kosovėn me eshtrat e serbėve, sepse ne Shqiptarėt kemi vuajtur shumė pėr tė harruar."
9.  Isa Boletini e lidhi jetėn e tij e tė familjes me fatin e atdheut. Dashurinė e besnikėrinė ndaj tė cilit e shprehu me fjalėt "Unė kam ngrit krye pėr hakin e Shqipėrisė. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqypnia!" kur Ibrahim Pasha u kėrkoj shaljanėve me Isėn nė krye tė mos niseshin pėr nė Shkup e u premtoi poste.
10. Mė 23 janar 1916 u vra pabesisht. Ai u  vra nga shovinistėt malazezė nė Podgoricė, sė bashku me tė bijtė Halilin dhe Zahidin, nipėrit Jonuzin dhe Halitin dhe tre luftėtarė tė tjerė.
"I futur nė kurth, Isa Boletini qėllohet nga tė gjitha anėt me plumba, por nuk bie teksa arrin tė qėllojė deri nė fund mbi ekzekutorėt e vet. I bėrė sallatė nga predhat, ai nuk shtrihet, nuk nxjerr zė, nuk dridhet, nuk bėn asnjė hap pas, si tė ishte prej shkėmbi. Dikur plagėt e rrėzojnė nė gjunjė, por sėrish ai arrin tė mbajė armėn nė duar duke qėlluar... Dhe nė momentin qė dora e djathtė i copėtohet, e kalon revolen nė tė majtėn...".
11. U shpall Heroi i popullit. Titulli i nderit Hero i Popullit ėshtė njė titull qė ėshtė dhėnė gjatė regjimit komunist, me propozim tė Kryesisė sė Byrosė Politike ndaj Presidiumit tė Kuvendit Popullor. Ai titull shpallej me dekrete tė veēanta. Ky titull ėshtė dhėnė deri nė fillim tė viteve 1990 dhe mė pas u zėvendėsua me titullin me tė njėjtat vlera Urdhri i Shqiponjės.
Albanian_Girl
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 16322
Regjistruar mė : 2007-12-23

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum